Súlyos következményekkel jár, ha a szülő későn veszi észre - Ez a leggyakoribb gyerekkori pszichiátriai probléma

Kb. 70 ezer olyan gyerek él jelenleg Magyarországon, aki ADHD-vel, azaz figyelemhiányos hiperaktivitási zavarral küzd. Bár a problémának súlyos következményei lehetnek, a legtöbb szülő nem, vagy csak későn ismeri fel a figyelmeztető jeleket. Hogy kivédjük a bajt, elmondjuk, mikre kell odafigyelni!
Mi az az ADHD?
Az egyik leggyakrabban diagnosztizált pszichiátriai zavar gyermekkorban az ADHD, vagyis a figyelemhiányos hiperaktivitási zavar. A webbeteg szerint az iskoláskorú lurkók 5 százalékát érinti, és fiúknál sokkal gyakoribb az előfordulása, mint a lányoknál. Bár kialakulásának okaira eddig még nem sikerült rájönni, az biztos, hogy a következő tényezők együttes jelenléte okozhatja: a gyereket érő stressz, a biológiai háttér, vagyis a szervezet állapota, valamint a családi háttér.
Miért fontos a korai felismerés?
Bár az ADHD már kiskorban megjelenik, sokan még serdülőkorban, vagy akár felnőttkorban is szenvednek a tünetek miatt. Nagyon fontos, hogy minél hamarabb diagnosztizálják a problémát, hiszen akinél már gyerekkorban felfedezik, annál megfelelő terápiával akár a teljes tünetmentesség, de a kezelhetőség mindenképpen elérhető.
Ha a szülők nem foglalkoznak a baljós jelekkel, vagy egyszerűen csak elevennek titulálják a gyereket, akkor negatív irányba befolyásolják a gyerek szellemi fejlődését. A csemete nem fog tudni magasabb iskolai képesítést szerezni: egy friss hazai tanulmány szerint az ADHD-s iskolások átlagosan két osztállyal kevesebbet végeznek el, mint egészséges társaik. Fennáll annak is a veszélye, hogy felnőttként sem lesz képes ellátni a munkáját, és a szerelmi, valamint a családi élete is problémásan alakul. Kutatások azt is kimutatták, hogy az ADHD-vel küzdő apróságok szüleinél háromszor-ötször magasabb a különélések, válások száma, tehát a betegség felismerése nélkül a család jövője sincs biztonságban.
Fotók: commons.wikimedia.org, fabs.org.nz
Oldalak
