Rusvai Miklós elárulta, mennyi az esélye egy omikronnál súlyosabb variáns megjelenésének
A virológus optimistán tekint a jövőre: szerinte az omikron véget vet a koronavírus-járványnak, ha nem jön egy új variáns.
Az utolsó hullám
Az omikron variáns – gyors terjedése miatt – széles körben fogja átfertőzni a lakosságot, az oltottakat és az oltatlanokat is, és ezáltal védettséget képez sokakban. Akár már májusra olyan magas átimmunizáltságot okozhat Magyarországon, hogy az ötödik hullám lehet az utolsó nagy hullám idehaza – erről Rusvai Miklós virológus beszélt a Portfolionak.
Rusvai Miklós szerint biztosan kialakul egy patogénebb (súlyosabb lefolyást okozó) variáns, sőt, most is több ilyen variáns jelenik meg, de amíg ezek nem fertőzőképesebbek (azaz nem képesek gyorsabb terjedésre), mint az omikron, addig nem is tudnak elterjedni. Ráadásul a szakember úgy gondolja, az omikron adta védelem hatékony lesz a későbbi variánsokkal szemben is, mert a SARS-CoV-2 típusú koronavírus az ACE2 receptorhoz kapcsolódik a tüskefehérjével, és ez nagyon nagy eséllyel így lesz a további variánsok esetén is, mert ez a koronavírusok tulajdonsága.
Kis eséllyel, de előfordulhat, hogy a koronavírusban olyan jelentős mutáció megy végbe, amely után már nem az ACE2 recepoptorhoz kapcsolódik, és nem is elsősorban a légúti szerveket támadja meg. Az állatvilágban a koronavírusok között előfordult több ilyen mutáció is, az emberek körében viszont nagyon ritka, az utóbbi évekből nem is volt rá példa. Bár ez a kedvezőtlen szcenárió nem zárható ki, Rusvai Miklós saját maga egyetért azzal, hogy az omikron-hullám lehet az utolsó jelentős koronavírus járványhullám Magyarországon.