Ösztrogén dominancia: a betegség, amiről sok nő nem is hallott, pedig bárkinél kialakulhat
A női szervezet ciklusos működését alapvetően két nemi hormon határozza meg: a ciklus első felében az ösztrogén és a progeszteron a ciklus második felében. E két hormon egyensúlya befolyásolja a nők testi-lelki egészségét. A ciklus 1-14 napja alatt az ösztrogén, a ciklus második fázisában 14-28 napig a progeszteron túlsúly a jellemző. Ha az ösztrogén túlsúlyba kerül a progeszteronnal szemben, akkor ösztrogén dominanciáról beszélhetünk - szakértőnk, Kiss Olga dúla, szülésfelkészítő elárulja, mit kell tudni erről az állapotról!
Az ösztrogén dominanciáról
Az ösztrogén dominanciának számos oka lehet. A különböző okok gyakran jelentkeznek kombinációban és kölcsönösen erősítik egymást. Kialakulásában jelentős szerepet játszanak az élelmiszerekben és az ivóvízben-, valamint a fogamzásgátlókban található szintetikus hormonok, amelyek hatását már nem csak a hölgyeknél, de a férfiaknál is tapasztaljuk.
Egyes élettani változások szintén befolyásolják a hormonháztartás állapotát, ezek közé tartozik a menstruáció, várandósság, szülés, gyermekágy, a szoptatás és a menopauza időszaka. Hosszan tartó betegségek, fizikai és érzelmi stressz szintén kiválthatják a hormonális változást, valamint időszakos változást okozhatnak fertőzések és gyulladások is.
Az ösztrogén dominanciának számos tünete van, testi és érzelmi szempontból egyaránt (allergia, asztma, mellcsomó, pajzsmirigy-alulműködés, depresszió, fáradtság, idegesség, puffadás), és tartós fennállásuk további betegségek kialakulásához vezetnek (PCOS, miómák és endometriózis kialakulása, pajzsmirigy betegségek stb).