Mit érdemes tudni a meddőségi kezelésekről 2024-ben?
Szomorú statisztika, hogy hazánkban mintegy 300 000 pár küzd meddőségi problémákkal, ami jelentős növekedést jelent az elmúlt évtizedekhez képest. Aligha meglepő ezek fényében, hogy hatalmas igény van Magyarországon a meddőségi kezelésekre. Cikkünkben bemutatjuk, hogy mit kell ezekről tudni, és milyen lehetőségek állnak előttünk 2024-ben.
A meddőség okai és diagnosztizálása
Meddőségről akkor beszélhetünk, ha egy párnak egy év rendszeres, ovuláció idejére eső házasélet ellenére sem fogan gyermeke. Ennek okai igen szerteágazóak lehetnek, és a pár mindkét tagját érinthetik. Nőknél gyakori oknak számít a chlamydia fertőzés, a petevezeték-elzáródás, az endometriózis nevű menstruációs probléma vagy a policisztás petefészek szindróma. A férfiaknál a meddőség hátterében többnyire a spermiumok tovahaladásának zavara, ivarmirigy-rendellenesség, esetleg agyalapimirigy-betegség áll.
A meddőség diagnosztikája jellemzően a férfi spermájának vizsgálatával kezdődik, a teljes kórtörténet felvételére pedig a pár mindkét tagjánál szükség van. Hogy pontosan mi áll a meddőség hátterében, és milyen kezelésre van szükség, azt az orvos egyebek mellett hormonvizsgálattal, a petevezeték átjárhatóságának vizsgálatával és laparoszkópos eljárásokkal határozza meg.
Elérhető meddőségi kezelések napjainkban
A diagnosztikát követően a szakember kezelést ajánl majd a problémánk megoldására. 2024-ben az alábbi lehetőségek merülhetnek fel, ha mi magunk is ilyesmivel küzdünk.
Intrauterin inszemináció
Az intrauterin inszemináció, vagy röviden IUI az egyik legelterjedtebb meddőségi kezelés, amit számtalan asszisztált reprodukciós centrumban végeznek. Az eljárás lényege, hogy az ovuláció idején az előkezelt spermiumokat egy vékony katéterrel közvetlenül a méhbe juttatják. Akkor jöhet szóba, ha a spermiumok száma túl alacsony, vagy a mozgékonyságuk nem megfelelő. Emellett endometriózissal összefüggő vagy ismeretlen eredetű meddőség esetén is alkalmazható.
Maga a beavatkozás mindössze pár percet vesz igénybe, és általában teljesen fájdalommentes. Az intrauterin inszemináció meglehetősen magas, mintegy 15-20%-os sikerességi arányt mutat, igaz, ez számos tényezőtől függ – például a női életkortól vagy a meddőség okától.
IVF
Az IVF, in vitro fertilizáció a köznyelvben lombikbébi-eljárásként él. Ilyenkor az orvosok eltávolítják a petesejtet a petefészekből, hogy azt laboratóriumi körülmények között termékenyítsék meg. Miután a megtermékenyítés megtörtént, a petesejtet vagy az osztódó embriót visszaültetik az édesanya szervezetébe. Ez a megoldás különösen hatékony például petevezeték-elzáródás vagy endometriózisból fakadó meddőség esetén is.
Az IVF-ről világszintű statisztikák alapján elmondható, hogy 100 in vitro fertilizációra nagyjából 25 születés jut, ami igen jó aránynak tekinthető. Fontos azonban, hogy a lombikbébi-program előtt részt vegyünk a megelőző gyógyszeres kezelésen.
Gyógyszeres terápiák, hormonkezelések
Elsősorban a női meddőségnél fordulhat elő, hogy a háttérben hormonális gondok állnak. Ezt sok esetben gyógyszeres kezeléssel is orvosolni lehet, utána pedig akár a spontán megtermékenyülésnek sincs akadálya. Napjainkban a clomifén-citrát számít az egyik legjobb gyógyszernek, ami a petefészek működését serkenti. Sajnos az is igaz, hogy a teherbeesés kizárólag gyógyszeres kezeléssel meglehetősen ritkán sikerül.
A férfiaknál sem ritka, hogy a meddőséget a túl alacsony tesztoszteronszint okozza, ami alacsony spermiumszámot eredményez. Természetesen ma már ennek a gyógyszeres kezelése is lehetséges. Mind a férfiak, mind a nők esetében igaz, hogy a hormonkezelést kiemelt gondossággal kell összeállítani, hiszen csak a személyre szabott terápia hozhat sikert. Az is lényeges, hogy a kezelés során az orvos folyamatosan figyelemmel kísérje az eredményeket.
Alternatív vagy kiegészítő kezelési módok
A sikertelen teherbeesés mögött nagyon sokféle ok állhat. Ezek egy része szervi, ráadásul a szaporítószervekkel kapcsolatos. Ez azonban egyáltalán nem törvényszerűen van így: a lelki okokra ugyanúgy érdemes odafigyelni, ami elsősorban a stressz csökkentését jelenti. Mindenképp jó ötlet lehet a jóga vagy az akupunktúra és persze a rendszeres testmozgás is.
Emellett a gyógynövények erejét is érdemes bevetni, hiszen ezek több száz éve segítenek a gyermektelen párokon. A cickafark például megoldást jelenthet a rendszertelen menstruációs ciklusra, a felfázásra és a hólyagproblémákra is. A méhpempő és a fagyöngy a női hormonszint helyreállítására használható, míg a barátcserje a progeszteronszintre van jótékony hatással (a méhnyálkahártya a progeszteron hatására válik alkalmassá az embrió befogadására).
A lelkünkkel is törődjünk!
Ha huzamosabb ideje nem jön össze a terhesség, akkor mindenképp keressünk fel egy asszisztált reprodukciós centrumot orvosi segítségért. Ez az időszak azonban lelkileg is igen megterhelő. Az elmaradt, hőn áhított gyermek a nőknél és a férfiaknál egyaránt depressziót, önértékelési gondokat és szorongást okozhat. A lelki tényezőkkel ugyanúgy foglalkoznunk kell, mint a szerviekkel. Hatásos lehet egy egyéni vagy páros pszichoterápia, ahol mindkét fél szabadon megoszthatja a félelmeit, nehézségeit.
Forduljunk szakemberhez időben!
Napjainkban már számos működő megoldás létezik a meddőség kezelésére. Természetesen egyik sem adhat 100%-os bizonyosságot, de az esélyeinket jelentősen növelhetik. Ezért egy év sikertelen próbálkozás, illetve 35 éves kor felett már fél év után keressünk fel meddőségre specializálódott klinikát!