Mesterséges barnulás - A szolárium hatásai és határai
Köztudott tény, hogy minden kor női és férfi ideálja más és más. Régebben a hölgyek fehér púdert használtak, mert a hamvas, világos bőr volt divatban. Ma épp ellenkezőleg, a barna, bronzos bőrt kedvelik jobban, a szoláriumozás tehát az utóbbi években rendkívül elterjedté vált. Ám rögtön meg is jelentek a hírek a negatív egészségügyi hatásokról. De mi a határ? Lehetne-e egyáltalán szoláriumozni, és ha igen, mégis mennyit? Ezekre kerestük a választ.
A szoláriumozás pártolói és ellenzői közti vita már több mint 10 éve folyik, és az is könnyen lehet, hogy soha nem ér majd véget. Már a csapból is a szoláriumozás káros hatásairól szóló beszámolók folynak. Ám az már kevésbé ismert tény, hogy van néhány pozitív velejárója is a mesterséges barnulásnak, természetesen bizonyos körülmények között.
Káros hatások
A rendszeres, túlzott szolárium használat akár súlyosan is károsíthatja a bőrt, és ha nem vagyunk elővigyázatosak, a szemünket is. Nagymértékben serkenti az öregedést, hiszen elveszi a bőr hidratáltságát, ami ráncok és pigmentfoltok villámgyors megjeleneséhez vezet – és ne gondoljuk, hogy ez testápoló használatával helyrehozható vagy megállítható. Ha szemünk nincs védve, felületi gyulladás vagy a retina károsodása is bekövetkezhet.
Az UV-sugarak pedig akár bőrrák kialakulását is okozhatják, ez talán a legelterjedtebb hír, hiszen ez komoly problémát jelent. Az utóbbi időben ugrásszerűen megnőtt a melanómás megbetegedések száma, és ennek bizonyítottan köze van a túlzásba vitt szoláriumozás elterjedéséhez.
Pozitívum: a D-vitamin
Tudományos kutatások sokasága bizonyította már, hogy a szervezetnek nagy szüksége van D-vitaminra. Ennek hiánya hozzájárulhat a csontritkulás kialakulásáshoz, szív- és érrendszeri megbetegedésekhez, de a vitamin segít az influenza jellegű betegségek megakadályozásában, és ellenállóbbá teszi az immunrendszert is.
Ez pedig nem más, mint az UV-sugárzás hatására a bőrben képződő hormon, mely nélkül a szervezet más vitaminokat kevésbé tud feldolgozni. Sőt, az is elmondható, hogy más módon sokkal nehezebb pótolni a D-vitamin hiányát, ezen leginkább egyes szintetikus szerek nagymennyiségű bevitele segíthet.
Szoláriumozzunk vagy ne?
Akinek fontos a barnaság, az járhat szoláriumba, de csak szigorú feltételek mellett. Több álláspont létezik arról, milyen rendszerességgel lehet barnulni. Óvatos ajánlások szerint a világos bőrűeknek évente mindössze 10-15, tehát havi körülbelül 1 alkalom ajánlott. Más szakértők szerint a normál, vagy barnább bőrűeknek évente maximum 50 alkalom még belefér. Elmondható, hogy ha valaki kéthetente egyszer barnul mesterségesen, abból nem lehet baj, sőt, a szolárium néhány alkalommal történő meglátogatása kifejezetten egészséges.
Persze sokan vannak, akik ezt nem tartják be. Az azonban biztos, hogy a minimum eltelt idő két szolárium használat között 48 óra. Sokféle szolárium létezik manapság, nehéz tehát megmondani, hogy mennyi időt tölthetünk egyszerre a mesterséges barnítóban, és ez természetesen bőrtípus függvénye is. Az első használatok alkalmával inkább fizessünk be a legrövidebb barnulásra, de a legfontosabb, hogy ha már bőrpír jelentkezik, csökkentenünk kell az időt, és legalább egy hetet várjunk a következő szoláriumozással.
Érdemes figyelembe venni, hogy – bár szép az egészségesen barna bőr –, de a túlzott barnaság, mely egyértelművé teszi, hogy az illető a szoláriumok visszatérő látogatója, abszolút nem esztétikus, inkább igénytelen.