Méhnyakrák? - Ne hagyd, hogy legyőzzön!
A méhnyakrák napjainkban is a női szervezet második leggyakoribb rosszindulatú daganata, pedig hamar és jól felismerhető betegségről van szó. Magyarországon évente 1500 új pácienst diagnosztizálnak, de ami még ennél is szomorúbb, az az, hogy közülük a legtöbb már a végső, gyógyíthatatlan stádiumban van. Elmondjuk, milyen figyelmeztető tünetekre, kockázati tényezőkre kell ügyelned ahhoz, hogy Te ne kerülj hasonló helyzetbe!
A méhnyakrákról
A méhnyakrák a méhnyak laphámsejtjeinek rosszindulatú elfajulásából kialakuló daganatfajta. A Webbeteg szerint a méhnyakrák ún. daganatmegelőző állapota a cervicalis intraepitelialis neoplasia, ami még nem valódi daganat, de a rákszűrés során diagnosztizálható, és az idejében végzett beavatkozással gyógyítható. A betegségben szenvedők átlagos életkora 51 év, de az életkormegoszlásban 2 nagy csoport különíthető el: a 30-39 év közötti és a 60-69 év közötti korosztály.
Tünetei
A tünetekkel kapcsolatban nehéz a dolgunk, hiszen a méhnyakrák egyike azoknak a betegségeknek, amik sokáig nem okoznak tüneteket. Ennek ellenére vannak olyan figyelmeztető jelek, amik bajt jelezhetnek, és amikkel érdemes orvoshoz fordulni:
- Megmagyarázhatatlan vérzés, például szexuális aktus után.
- Sárgás, kellemetlen szagú hüvelyfolyadék megjelenése, sokszor vérrel együtt.
- Alhasi, deréktáji fájdalom, például szexuális együttlét alatt, illetve a széklet- vagy vizeletürítés közben.
- Előrehaladottabb állapotban a daganat betörhet a hólyagba vagy a végbélbe, bővebb folyással vagy vérzéssel járhat, de gyakori panasz a derék-, kismedencei fájdalom, illetve az alsó végtagok ödémája is.