Új koronavírus-variáns jelent meg, ami erősebb elváltozásokat mutat az omikronnál
Egyelőre az IHU nevet viseli a Franciaországban azonosított variáns. 46 mutációt és 37 törlődést tartalmaz az eredeti, vuhani vírushoz képest.
Itt is van a legújabb variáns
Éppen hogy csak elkezdett a világ legtöbb részén a koronavírus omikron változata dominálni, Franciaországban megjelent a legújabb variáns. 12 fő fertőződhetett meg eddig Marseille közelében a koronavírus új, B.1.640.2 jelű variánsával – adta hírül a Portfolio külföldi beszámolók alapján.
A külső fél által még nem ellenőrzött, a francia kormány által támogatott kutatás 2021. december 10-én azonosította az újonnan felfedezett koronavírus-variánst, amely 46 mutációt és 37 törlődést tartalmaz a koronavírus eredeti változatához képest – ez erősebb elváltozást jelenthet, mint amit a novemberben detektált omikron variáns mutat. 14 aminosav-elváltozást és 9 törlődést detekáltak ebből a vírus tüskefehérjéjén.
Philippe Colson, a kutatást végző IHU Mediterranee Infection nevű intézet szakértője szerint a 12 megfertőződött személy tapasztalatai alapján túl korai megmondani, hogy virológiai, járványügyi vagy klinikai szempontból milyen jellemzőkkel bír az újonnan felfedezett vírusvariáns, amely átmenetileg a felfedező intézet neve után kapta az IHU megjelölést.
A tanulmány szerint az első regisztrált fertőzött egy olyan oltott felnőtt személy volt, aki a közép-afrikai Kamerunból tért vissza Franciaországba, és három nappal a megérkezése után enyhe légzési tüneteket mutatott. A november közepén levett orrgarati mintája olyan elváltozásokat mutatott, amelyek akkor sem az akkor domináns delta variánshoz, sem pedig a később elterjedő omikronhoz nem voltak hasonlatosak. Két további felnőttben és öt gyerekben, akik szintén Marseille régiójában élnek, ugyancsak sikerült kimutatni az új variánst, és most már 12 fertőzöttet tartanak nyilván.
Az új vírusvariáns megjelenése egy újabb példája annak, hogy a koronavírus milyen kiszámíthatatlan módon képes mutálódni – emelte ki a kutató.
Abid Mahamud, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) vezető epidemiológus a portál szerint jelezte, nem ismeretlen a szervezet számára a mutáns: ez a variáns is „már a radarunkon volt” (már novemberben azonosították), és „lett volna ideje az elterjedésre”, de ez nem következett be eddig. A WHO nem sorolta be az aggodalomra okot adó kategóriába az új variánst, helyette "csak" vizsgálat alatt tartja.
A koronavírus omikron variánsa elleni védekezésben már nem nyújtanak elegendő védelmet a textilmaszkok. A szakértők szerint ideje ezeket lecserélni.