Ez is a koronavírus miatt van: a 2. világháború óta nem csökkent ekkora mértékben ez a mutató
Számos országban visszaesett a várható élettartam.
Rövidebb lehet az életünk a járvány miatt
A koronavírus-járvány nyomán a második világháború vége óta nem látott mértékben csökkent a várható élettartam egy friss tanulmány szerint. Az egyebek mellett több európai országot, az Egyesült Államokat és Chilét felölelő vizsgálat során a kutatók arra jutottak, hogy a pandémia hosszú évek javulását nullázta le a várható élettartamot illetően, a vizsgált országokban ugyanis korábban átlagosan 5,6 évig tartott, mire sikerült egy évvel növelni a várható élettartamot.
A Szabad Európa Dr. Ridhi Kashyap, az Oxfordi Egyetem Leverhulme Demográfiai Kutatóközpontjának munkatársat és az International Journal of Epidemiology című folyóiratban megjelent tanulmány társszerzőjét idézi, aki kiemelte, hogy megállapításaik megmutatják, mekkora sokkot jelentett számos ország számára a világjárvány.
A vizsgált 29 ország közül tavaly huszonkettőben több mint hat hónappal csökkent a várható élettartam egy év alatt, 2019-hez képest. A legtöbb helyen a férfiakat súlyosabban érintette a járvány, tizenegy országban több mint egy évvel csökkent a várható élettartamuk, míg a nőknél ez „csak” kilenc országban volt tapasztalható. A férfiak várható élettartama a legnagyobb mértékben az Egyesült Államokban csökkent, 2,2 évvel, ezt Litvánia követi 1,7 évvel.
Az Egyesült Államokban a mortalitási arány növekedését elsősorban a munkaképes korúak, a hatvan év alattiak fokozott elhalálozása okozta, míg Európában az idősebb korcsoport tagjainak elhalálozása jelentősebb mértékben járult hozzá ehhez az emelkedéshez.