Képes vagy rá! Rakd le a cigit!
Felkelsz reggel, még ki sem tudod nyitni a szemed, de már néhány köhécselés után a cigarettáért nyúlsz. Tudod, hogy nem kellene, és valószínűleg a leszokás gondolata is nem egyszer felmerült már benned, csak nem érezted magad elég erősnek hozzá, vagy nem tudtad, hogyan kezdj neki. Most segítünk!
Egy kis statisztika
Aki napi egy doboz cigarettát szív el, az – hatszáz forintos dobozárral számolva – egy évben 219 000 forintot költ el káros szenvedélyére. Hazánkban évente harmincezren a dohányzás miatt halnak meg, minden második dohányos pedig a cigaretta miatt veszíti életét. A magyarok a világranglista 18. helyén állnak a füstölgő nemzetek közt, és első helyen a tüdőrák okozta halálesetek fekete listáján. A dohányosok bőrén tízszer annyi ránc keletkezik, mint a nem dohányzókén. A cigarettázó nők között gyakoribb a meddőség, és előbb jelentkezik a klimax. Se szeri se száma azon érveknek, melyek a dohányzás ellen szólnak, kezdve a szív- és érrendszeri megbetegedések kockázatától a gyomorpanaszokon át, ínybetegségekig, és még sorolhatnánk. Elrettentő, igaz?
Hogyan láss hozzá?
Egyesek arra esküsznek, hogy a folyamat maga fejben dől el, szerintük egyik napról a másikra, minden segítség nélkül le kell tenni a cigit, egyszerűen nem gyújtanak rá, és kész. Ez kétségkívül a legnehezebb módszer. Hasznos lehet egy néhány hét múlva esedékes, úgynevezett stop-nap kitűzése, addig érdemes naplót vezetni arról, hogy mikor gyújtunk rá. A nagy napra viszont szabadulj meg mindentől, ami a cigire emlékeztet, se gyufa, se öngyújtó, se hamutartó ne maradjon a lakásban.
Nem is olyan könnyű!
Senki nem mondta, hogy az lesz, de szerencsére számos segítség igénybe vehető. A legnépszerűbbek a nikotintapaszok és a nikotinos rágógumik, melyek a dohánylevél hatóanyagát hivatottak füstölés nélkül a szervezetbe adagolni. Rendelkezésre állnak különféle gyógyszerek is, és napjainkban a biorezonanciás mágneses kezelés is népszerű. Ez utóbbiról megoszlanak a vélemények, van, aki teljesen leszokott a dohányzásról, míg mások szerint nem sokat ér. Bizonyos akupunktúrás kezelések résztvevői is sikerről számoltak be. Egy biztos, akarni kell, hiszen a placebo hatás, vagyis a kezelésbe, leszokásba vetett hit is rengeteget számít.
A mennybe a poklon át vezet az út
Szinte kivétel nélkül mindenki szembesül a leszokás első napjaiban, vagy heteiben a dohányzástól való megszabadulás tüneteivel. Szándékosan nem nikotinelvonást írunk, hiszen a cigizés szertartása legtöbbször nem a nikotinról szól – ez az anyag ugyanis 1-2 nap alatt kiürül a szervezetből. Eleinte számítani lehet alvás- és koncentrációs zavarokra, fokozott feszültségre, az éhségérzet növekedésére. Célszerű rágózni, sok folyadékot inni, de van, aki a tökmagot rágcsál idegesebb pillanataiban. Embere válogatja, mivel igyekszik segíteni magán a nehezebb percekben.
Nem fogok elhízni?
Sokan félnek a leszokás utáni elhízástól. A felmérések szerint csupán 3-4 kiló körüli pluszra lehet ténylegesen számítani, hacsak nem ész nélkül eszik össze-vissza az ember mindent, amit ér. Ajánlott testmozgással kompenzálni a dolgot, így elkerülhető a zsírpárnák kialakulása, ráadásul a tisztuló tüdőnek is jót tesz egy kis igénybevétel.
Új erő, új ízek
Az utolsó szál cigaretta után egy héttel már javul a szaglás és az ízlelés is, és a fogak is tisztábbak már, mintegy négy hét múlva pedig megszűnik a köhögés, és a légzési problémák. Energikusabb, fittebb leszel, könnyebben megy a lépcsőzés, vagy a futás, és fokozatosan csökken a légzőszervi megbetegedések kockázata. Emellett persze egy csomó pénzed megmarad. Ne habozz megjutalmazni magad a megspórolt forintokból, megérdemled!