Kapálás, kaszálás vagy gyomirtó a helyes módszer a parlagfű elleni fellépésben?
Mészáros Béla, a Kwizda Agro kertészeti üzletágának vezetője 2013 július 24-én ünnepélyes keretek közt hirdette ki a Parlagfűmentes környezetért pályázat 5 nyertesét. A legjobb pályázatot benyújtó tetétleni önkormányzat Faluházában tartott sajtótájékoztatón elhangzott, hogy a parlagfű elleni hatékony fellépés csak akkor lehetséges, ha a megfelelő eszközöket megfelelő módon alkalmazzák az érintettek.
A Kwizda Agro 2013. május 14-én hirdetett pályázatot annak érdekében, hogy segítse a parlagfű által okozott allergia visszaszorítását. A vállalat célja a pályázat meghirdetésével a parlagfű által okozott allergiás tünetek enyhítése, a lakosság közérzetének javítása és az önkormányzatok munkájának támogatása anyagi eszközökkel és tanácsokkal.
A megfelelő módszert alkalmazzuk a gyomirtásban
Mészáros Béla, a cég kertészeti üzletágának vezetője az alkalmat megragadva elmondta: nagyon fontos, hogy a mindig a megfelelő módszert alkalmazzuk a gyomirtásban. A parlagfűirtásban például, a legjobb módszer a területek rendszeres gondozása, kapálása. Ugyanakkor vannak olyan nagy kiterjedésű, parlagon fekvő földek, ahol a fenntartók helyesen alkalmazhatják a gyomirtó szereket is, mert azok sem haszonnövényeket, sem élővizeket, sem a környezet bármilyen más védendő organizmusát nem veszélyeztetik.
A közhiedelemmel ellentétben azonban a kaszálás nem jó megoldás. Ez csak rövid távon jelent segítséget, mert valójában inkább megerősíti, szaporodásra sarkallja a növényt. Ráadásul vannak olyan speciális helyek, ahol nem lehet sem kapálni, sem kaszálni, például a burkolt utak repedéseinél. Az egyik pályázó éppen ezeknek az irtására szeretné használni az elnyert gyomirtó szert.
A pályázatok bírálatánál éppen ezért azt is figyelembe vették, hogy melyik pályázó értette meg igazán, hogy hol lehet a legjobban használni a gyomirtó szert, úgy hogy annak csak előnyei legyenek, a környező növényzetet, természetes vizeket ne veszélyeztesse.
Minden évben várható egy ilyen pályázat
Figyelembe vették azt is, hogy a pályázó milyen egyéb módszerrel irtja a parlagfüvet, ott ahol a gyomirtót nem szerencsés használni, valamint hogy mennyire motiváló lakossági programot talált ki a megelőzés érdekében. Az is fontos volt számunkra, hogy a támogatással minél több embert érjenek el, minél több ember fellélegezhessen a programnak köszönhetően. A cég azt tervezi, hogy a pályázatot ezentúl minden évben meghirdeti.
Eredetileg csak három nyertest szerettek volna hirdetni, azaz három várost akartak támogatni 100-100 liter GLIALKA STAR gyomirtó szerrel. A beérkezett pályázatok magas minőségére tekintettel azonban a cég úgy döntött, hogy 400 literre emeli támogatás mértékét, és 5 önkormányzatot díjaz. A támogatás összértéke így elérte 1 millió forintot.
A felhívásra végül 14 település nyújtott be pályázatot, melyek kivétel nélkül megfeleltek a pályázati kiírásnak. Ezért a kiíró nehéz helyzetben volt a döntésnél. A pályázatokat 4 zsűritag pontozta, és a legmagasabb pontszámot elérő pályázatok kaptak támogatást.
A nyertesek között két hajdú-bihari település is van: Balmazújváros és Tetétlen, Nyugat-Magyarországot Sopron képviseli, a fővárosból Újpest pályázatát támogatta a kiíró. Végül, de nem utolsó sorban a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Beszterec is örülhetett az eredménynek.