Időskori szembetegség és a vitaminhiány
Időskorban gyakori probléma, hogy a szem ideghártyáján levő, fényérzékelő idegvégződésekkel teli területre vetülő képet nem látja az idős papa, mama élesen. Mivel a homály a látótér középpontjában van, ezzel jelentősen veszít is a látásából. Milyen vitaminnal, illetve annak hiányával lehet összefüggésben az időskori makula-degeneráció kialakulása? Meg lehet vajon előzni? A témával kapcsolatban dr. Bezzegh Attila laboratóriumi szakorvos fejtette ki álláspontját.
Romlik a látás
Sok idős embertől halljuk - akár a családban, akár ismerősök között -, hogy olyan szembetegséggel küzd, mely miatt jelentősen beszűkül a látása. Ilyenkor az éleslátásért felelős terület elváltozik a szemben, éppen a látótér közepén. Először csak romlik, majd meg is szűnhet a látás. Ha a nagymama, nagypapa vagy a dédi elé tesznek egy fényképet az unokákról, akkor kissé oldalra fordítja a fejét, mert különben nem látja a fotó lényegét. Ugyanezt teszi a valóságban előtte levő dolgokkal, személyekkel is. Igen: kétségbeejtő és nagyon kellemetlen érzés…
Tényleg a korral jár?
Azt gondolnánk, hogy az időskori makula-degeneráció (Age-related macula degeneration, vagyis AMD) a korral jár. Hiszen még a nevében is benne van.
Hosszú idő, mire kifejlődik. Felnőttkorban ez a szembetegség a fejlett világban bekövetkező látásvesztések leggyakoribb oka. A macula lutea, vagy magyarul a sárga folt, a szem ideghártyáján található terület, mely fényérzékelő idegvégződésekben gazdag. Ez van a látótér középpontjában, így az ide vetülő képet látjuk élesen. Azonban ahogy idősödik az ember, ezen a területen degeneráció, elváltozás alakulhat ki. Következményeképpen egyre több érzékelő sejt pusztul el, melyek a látásról gondoskodnak.
Idős szeretteink először csak arra panaszkodnak, hogy éppen látóterük közepén egy furcsa szürke folt éktelenkedik. Kezdetben talán csak kicsit zavaró, azonban súlyosabb formában a homály egyre kiterjedtebb lehet, akár a látás teljes elvesztését is okozhatja.
Rendszeres ellenőrzés
Érdemes a szem egészségét rendszeres ellenőrzéssel követni. Egy szemész már igen korai szakaszában felfedezi a problémát, még a tünetek jelentkezése előtt.
De vajon elkerülhetetlen az időskori makula-degeneráció kialakulása? Úgy tűnik, ez a szembetegség összefüggésben van az emelkedett homocysztein (Hcy) szinttel. A megemelkedett Hcy szintet korábban főleg annak kapcsán ismerhettük, hogy ha ez a szint magas, akkor nagyobb a szív- és érrendszeri megbetegedések kialakulásának valószínűsége. A kérdés az, mitől emelkedik meg a homocysztein szintünk?