Gyógyító gyümölcs: szeder
A szeder azon gyümölcsök közé tartozik, amelyeket már az ősidőben ismertek és fogyasztottak. A rózsafélék családjába tartozik, csak Európában több mint 2000 fajta ismert. Népies elnevezései a fekete málna, szederje, szedernye.
Elterjedése
Európa, Észak-Afrika, Észak-Amerika mérsékelt területein található meg nagyobb részt. Kedveli a napos, és félárnyékos területeket, illetve a nitrogén- és mész gazdag termőföldet.
Mivel kúszónövény 0,5, de akár 3 méter magasra is megnőhet. Fás szárai idővel tüskéssé válnak, amik megvédik a növényt a kártevőktől, így az biztonságban növekedhet.
Vitamintartalma
Gyümölcse tanninokban, azaz csersavakban gazdag, ami pedig összehúzó tulajdonsága miatt védi a hajszálereket. Emiatt gyógynövényként is használják. A-, C- és E-vitaminban gazdag, fogyasztása segíti a szervezet védekezőképességét a betegségek ellen. Vírusos megbetegedéseknél különösen javasolt a gyümölcs fogyasztása, hiszen azok leküzdésében a szeder gyümölcssavai és ásványi sói nagy szerepet játszanak. Mélykék színe antocián tartalmáról árulkodik, ami egy olyan antioxidáns, ami mérsékli a szabadgyökök káros hatásait, s így csökkenti a rákbetegség kialakulását. Ezen kívül a benne található antocián javítja az emlékezőképességet, gyulladás gátló és szabályozza a vérnyomást is. Ezen kívül magas a foszfor- és vastartalma is.
Felhasználása
Ha a gyümölcsből lekvárt főzünk, enyhe hashajtóként is használhatjuk. A szeder leve gyomornyugtató hatású, vese-, de akár hólyagpanaszokra is alkalmazható. Leveléből teát is főzhetünk, ami vízhajtóként is funkcionál, de száj- és toroköblítésre is alkalmas.
A szeder bogyói augusztusig folyamatosan érnek, a kezdetben éretlen zöld gyümölcs, az érés végével befeketedik. Ekkor érdemes leszedni a gyümölcsöt, mert nem utóérő.
Házilag zselé, lekvár, szörp, de akár bor is készíthető belőle. Mélyhűtésre is tökéletesen alkalmas gyümölcs.