A leggyakoribb ritka betegség, amely minden 100. gyermeket veszélyeztet
Magyarországon minden századik gyermek szívfejlődési rendellenességgel születik, mely főként a magzatkori növekedésben bekövetkezett kóros változások és örökletes tényezők miatt alakulhat ki.
Kik a legveszélyeztetebbek?
A hazai lakosság közel 1%-át érinti a veleszületett szívfejlődési rendellenesség – hívja fel a figyelmet “A Szívbeteg Gyermekek Védelmében” Alapítvány - melynek kialakulása különböző tényezőkre vezethető vissza: hátterében többnyire a magzati életkor 18-60. napjában ható ártalmak, vírusfertőzések, anyai betegségek (pl. cukorbetegség, epilepszia) és káros szokások (pl. dohányzás és alkoholfogyasztás), illetve genetikai tényezők állhatnak.
A szívfejlődés hiányosságaihoz gyakran más egészségügyi problémák is társulnak, például a vese vagy a bélrendszer elváltozásai, bizonyos örökletes kórképek pedig, mint a Down-szindróma, fokozhatják a betegség kialakulásának kockázatát.
Veszélyesebbek számukra a légúti fertőzések is
„Fontos tudni, hogy a CHD-val élők hajlamosabbak az alsó légúti betegségekre, a hörghurutra és a tüdőgyulladásra is. Emellett fokozott veszélyt jelenthet számukra az influenza és természetesen a koronavírus is, de a légúti óriássejtes vírus okozta fertőzés is jóval kockázatosabb, így ezek ellen még inkább érdemes védekezni. Az RSV-fertőzés megelőzésére hagyományos védőoltás nincs, de a legmagasabb kockázati csoportba tartozó gyermekek (2 éves kor alatt) jogosultak az ún. passzív immunizációra.” – hangsúlyozza Dr. Ablonczy László, “A Szívbeteg Gyermekek Védelmében” Alapítvány elnöke.
Mik a betegség jelei, hogyan kezelhető? Folytatás a következő oldalon