"Egy gyerek arra vár, hogy egy másik meghaljon" - 10 éve volt az első magyar gyermek-szívtranszplantáció
Az évforduló kapcsán a téma érintettjei és szakértői nyilatkoztak.
10 éve történt az első hazai gyermekkori szívtranszplantáció
Hazánkban évente közel 1000 kisbaba jön a világra valamilyen szívbetegséggel. Bár az elmúlt időszakban számottevő előrelépés történt, a veleszületett szívbetegségek továbbra is jelentős részét képezik a csecsemőhalálozásnak. A hazai gyermekszívsebészeti beavatkozások több mint 90%-a a Gottsegen György Országos Kardiológiai Intézet részeként működő Gyermekszív Központban zajlik. Itt évente átlagosan 500 szívműtétet, több mint 500 szívkatéterezést végeznek, valamint évi 100 esetben kezelnek, operálnak újszülött gyermekeket.
Szívtranszplantációból évente maximum 10-et vállalnak, ám mégis ez a legfontosabb és legtöbb odafigyelést igénylő része az Intézet munkájának. Az első ilyen műtétet itthon 2007. október 18-án, azaz napra pontosan 10 éve végezték, melyet további 33 sikeres átültetés követett a következő években. A Szívbeteg Gyermekek Védelmében Alapítvány, valamint az Országos Kardiológiai Intézet részeként működő Gyermekszív Központ a 10 éves évforduló alkalmából sajtótájékoztatót hívott össze, ahol a téma szakértői és érintettjei a hazai gyermek-szívtranszplantáció eddigi eredményeiről, kihívásairól és jövőbeni terveiről számoltak be.
Már a 2000-es évek elején is megvolt az igény
A gyermekkori szívtranszplantációra való igény már 2002-2003 környékén megjelent Magyarországon, mondta el Dr. Ablonczy László, a Gyermekszív Központ gyermekkardiológus főorvosa, ekkora ugyanis aggasztóan megnőtt azoknak az apróságoknak a száma, akik szívizombetegségben haltak meg. Ahhoz azonban, hogy a komplex beavatkozást és a műtét utáni utókövetést a hazai szakemberek magas színvonalon végezhessék, „tanulási” időszakra volt szükség. Ez 4 évet vett igénybe. A megfelelő felkészülés és engedélyeztetési eljárás után a centrum végül 2007-ben kapta meg az engedélyt a gyermekkori szívátültetés végzésére.