Sosem fogunk megszabadulni a koronavírustól, elérhetetlen a globális nyájimmunitás
Előfordulhat, hogy soha nem érjük el a teljes nyájimmunitás fázisát világszerte, ennek ellenére mégis biztonságban lehetünk a szakértők szerint. Cikkünkből kiderül, hogyan lehetséges ez.
Talán sosem érjük el a globális nyájimmunitást
„Utoljára egy évszázaddal ezelőtt a spanyolnátha miatt került olyan helyzetbe a világ, mint 2020-ban. Most biztosan nem lesz újabb száz évünk a következő járványig” – mondta el Szlávik János, a Dél-pesti Centrumkórház infektológus főorvosa januárban. Mostanra világszerte beindult a vakcináció, és bár még napjainkban is van, ahol nagy erővel tombol a járvány, a legtöbb ország – köztük hazánk is – megkezdte a fokozatos nyitást. Ezzel kapcsolatban gyakran emlegetett kifejezés a nyájimmunitás.
A nyájimmunitás, vagy közösségi immunitás olyan immunitás egy fertőző betegséggel szemben, amely úgy jön létre, hogy a népesség egy bizonyos részének beoltása, vagy kigyógyulása védettséget biztosít a beoltatlanok számára is. Hogy a népesség mekkora részének kell átfertőződnie, illetve védőoltást kapnia a nyájimmunitás kialakulásához, az az adott kórokozó fertőzőképességétől függ. A Covid19-pandémia esetében 70 százalékra becsülik, de nem lehet pontosan megmondani.
Magyarországon az ismert immunológusok, biológusok, infektológusok, állatorvosok közül Merkely Bélát, Szlávik Jánost és talán Rusvai Miklóst hallottuk legtöbbször arról nyilatkozni, mennyi embert szükséges beoltani ahhoz, hogy kialakuljon a Coviddal szembeni nyájimmunitás hazánkban. Szlávik korábban 5-6 milliós küszöbről beszélt, Merkely és Rusvai korábban minimum 5 milliót mondott.
Bár a helyi szintű nyájimmunitás kialakítása nem elérhetetlen, de az, hogy globálisan és tartósan is megmaradjon ez az állapot, már nem feltétlenül elérhető. A szakértők szerint lehetséges, hogy sosem érjük majd el azt az állapotot, amelyben teljesen eltűnik a vírus, de oltottan biztonságban maradhatunk – írja az Infostart.