Fogamzásgátló tabletta - szedjük vagy ne?
A védekezés módjait nyílván mindannyian ismerjük. A lehetőségek sokfélék, a legtöbb nő mégis a fogamzásgátló tablettát választja. Ha már nap mint nap szervezetünkbe juttatjuk, itt az ideje, hogy minél többet megtudjunk róla.
A hormonális fogamzásgátló gyógyszerek hatásmechanizmusa összetett. Gátolják az FSH hormontermelést, az LH hormontermelés, a tüszőérést és a petefészek ösztrogén termelését. A ciklus során a sárgatest képződés elmarad, így ez a hormon szint alacsony marad. Fokozza a méhnyaknyák viszkozitását, így az átjárhatatlanná válik a spermiumok számára. Fogamzásgátló tabletták szedése esetén szervezeted elveszti a hormonális és a menstruációs ciklus irányítást. Ez történik tehát a testeddel, a gyógyszer szedése alatt.
Ha még nem tudsz dönteni, jobb ha tisztában vagy a hormonális fogamzásgátló előnyeivel és hátrányaival egyaránt. Ezzel csak az a baj, hogy nincsenek aranyszabályok, amik mindenkire érvényesek, csak lehetőségek, amik a szedett gyógyszer összetételétől függenek. Fontos megjegyezni, hogy ezt a gyógyszert kimondottan személyre szabottan kell választani a nőgyógyászod segítségével. Lehet a barátnőd esküszik a sajátjára, de attól még nem biztos, hogy számodra is az a megfelelő tabletta.
Először nézzük meg az előnyöket. Ha fogamzásgátlót szedsz, a menstruációd lényegesen örömtelibb esemény lesz. A vérzés mennyisége, időtartama csökken és a ciklus pontosan beáll. Mindig tudni fogod előre, hogy az adott hónap melyik napján, azonbelül is mikor jön meg, így sosem ér meglepetés. Hab a tortán, hogy a havival járó fájdalmak teljesen megszűnnek, illetve akinél nem, annál is lényegesen lecsökken. Emellett a PMS tünetei is alábbhagynak, aminek a pasid valószínűleg külön örülni fog. Kezeli a pattanásokat, a zsíros bőr állapotát, és szőrnövekedést is mérsékeli. A gyógyszerek hatására a mióma visszafejlődik, tested nagyobb védelmet kap a petefészekrákkal és a méhtestrákkal szemben, sőt az endométrium is kevesebb eséllyel ágyazódik be méhen kívül.
Most jöjjön a fekete leves, vagyis a hátrányok. A hüvely baktériumflórája megváltozik, ezért a hüvely hajlamosabb lesz gombásodni és egyéb fertőzéseket összeszedni. Fokozza a jó indulatú daganatok kialakulását, főként a mellben, és trombózis kialakulását veszélyét. Ez főleg dohányzással párosítva nagy, ezért javasolt abbahagyni a cigit. Sokan nem veszik komolyan ezt, de a közelmúltban több tablettát szedő és dohányzó nőt vittek kórházba szívinfarktussal. A szív és érrendszeri betegségek erősödhetnek, ezért látászavar, fokozott fejfájás léphet fel. Magas vérnyomás és cukorbetegség mellett nem nagyon ajánlott. Rossz hír neked, hogy a bőr elszíneződhet és rossz hír a pasidnak, hogy bizony erős hangulatingadozásod lehet a fogamzásgátlótól, és ha ez nem lenne elég a nemi vágyad is csökkenhet. Nagyon sokan el is híznak a gyógyszer szedése alatt, de ez állítólag nem egy közvetlen hatás. Néhány gyógyszer fokozza az évágyat, és ezért sokan maguknak is beképzelik ezt. A folyadék visszatartás is megnő az egyik hormonnak köszönhetően, és a cukoranyagcserét is befolyásolja a kis pirula, ettől szintén hízásnak indulhatunk.
Épp ezért vannak, akiknek kifejezetten nem javasolt fogamzásgátló tabletta szedése. Például a cukorbetegek számára, akinek rosszindulatú daganata van vagy trombózis hajlama, aki nemrég esett át hepatitisen, vagy aki súlyos migrénben szenved. A többieknek önmaguknak kell mérlegelni, hogy mi mennyire éri meg, az ő saját esetünkben mi a legjobb védekezési mód.