Új veszély leselkedik ránk: már nem a Covid jelenti a legnagyobb egészségügyi kockázatot Európában
Most egy egész más tényező gyakorol negatív hatást az európai népesség egészségi állapotára.
Legalább 238 ember korai halálát idézte elő két évvel ezelőtt
Az Európai Környezetvédelmi Ügynökség (EEA) szerint legalább 238 ezer ember korai halálát idézte elő 2020-ban a légszennyezettség az Európai Unióban – írja az MTI. Az adatok alapján a korábbi évekhez képest javult a levegő minősége, a halálozások száma viszont még mindig igen magas.
Az ügynökség szerint a légszennyezés a legnagyobb környezeti-egészségi kockázat Európában.
A szennyezés jelentős hatást gyakorol az európai népesség egészségi állapotára. A veszély a városokban a legnagyobb, ahol az emberek nagyjából 96 százaléka az Egészségügyi Világszervezet (WHO) irányelveiben rögzített szintnél magasabb szennyezettségi értékeknek van kitéve.
A levegőben lévő szállópor (pm2,5) okozta korai halálozások száma összességével csökkenő tendenciát mutat: a 2005-ös adatokhoz képest 2020-ra 45 százalékos volt a visszaesés. Ha ez a trend folytatódik, akkor az EU várhatóan teljesíteni tudja a zéró légszennyezési akciótervben rögzített célkitűzést, hogy 2030-ra 55 százalékkal mérséklődjön a korai halálozások száma.
Fotó: 123rf
A Covid-19 a legfontosabb emberi szervben okoz hosszú távú, radikális változásokat - derített rá fényt egy friss kutatás.