Egy igazán fantasztikus gyümölcs - a gránátalma
A gránátalma talán a kevésbé népszerű gyümölcsök körébe tartozik, pedig ez a mediterrán éghajlatról származó étel számtalan kedvező hatást gyakorolhat szervezetünkre.
A gránátalma alapvetően szubtrópusi illetve mediterrán területeken őshonos, de számos helyen igen népszerű gyümölcs már az ősidőktől kezdve. Hazánkban is főleg a déli területeken termeszthető, de Európában is főleg a déli területeken termesztik nagyobb mennyiségben.
A gránátalma a benne található magok miatt a termékenység egyik jelképe, amely az ókori mitológia szerint Hérának köszönhető. Héra ugyanis a házasság és a termékenység megtestesítőjeként tisztelték az ókori Görögországban. De magát a növényt a történetek szerint Aphroditének köszönhetjük, aki Ciprus szigetén ültette el az első gránátalmát termő bokrot.
Antioxidáns forrás
A gránátalma nagyon gazdag antioxidáns forrás, egyes mérések szerint megközelítőleg háromszor akkora mennyiséget tartalmaz, mint a vörösbor vagy a zöld tea és ezek az antioxidánsok ráadásul gyorsan felszívódnak a szervezetben. Ebből adódóan számos jótékony hatással bír, ami miatt érdemes sokat fogyasztanunk belőle.
Érelmeszesedés
A gránátalma fogyasztásával csökkenthető a koleszterinszint a vérben, aminek köszönhet csökken az érelmeszesedés lehetősége, ez pedig segíti megelőzni a különböző szív- és érrendszeri megbetegedéseket. De ezen kívül a vérrögképződés mértékét is csökkenti, így redukálódik a szívinfarktus vagy az embólia kialakulásának veszélye is.
Rák megelőzése
A gránátalma fogyasztása egyes kutatások szerint számos rákos megbetegedés kialakulását is megakadályozhatja. Ezek közé tartozik például a bőrrák, a prosztatarák, illetve akár az emlőrákért felelős sejtek osztódását is megakadályozza.
Hormonháztartás szabályozása
A gránátalmában található ösztrogénhez hasonló anyag segítségével csökkenthetőek a klimax tünetei, de akár a csontritkulás vagy a depressziós tünetek is csökkenhetnek a gyümölcs fogyasztásával.
Gombás megbetegedések ellen
A gyümölcs fogyasztásával megakadályozhatjuk a káros gombák szaporodását a szervezetben, így például kiváló ellenszere lehet a bélrendszeri Candida fertőzés visszaszorításának.