Hamarosan újra berobban a járvány, de már közel lehet a nyájimmunitás
![](https://www.femcafe.hu/sites/default/files/styles/story_hero/public/images2017/cikkek/maszkosno_123rf_lead.png?itok=k3pXiM02)
Békássy Szabolcs elmondta meglátásait az ötödik hullámot illetően. Véleménye szerint idővel a koronavírus is az influenzával azonos kategóriába eső betegség lehet.
Most még romlik a helyzet…
A koronavírus-járvány ötödik hulláma januárban hivatalosan is elkezdődött hazánkban. Békássy Szabolcs országos kollegiális szakmai vezető háziorvos szerint ugyan a friss adatokat nézve a koronavírusos esetek mintegy 30-35 százalékáért felel az omikron-variáns, a valóságban ez a szám már jóval magasabb lehet. A szakember az Indexnek adott interjúban kitért arra is, hogy a nyugat-európai trendeket megfigyelve a járvány berobbanására lehet számítani a következő hetekben, így most ismét felül kell vizsgálni az egészségügyi ellátások rendjét. „Az előző járványhullámokhoz képest a legfontosabb változás az, hogy míg korábban a kórházi ágyak felszabadítása volt az elsődleges cél, addig az omikron enyhébb megbetegítőképessége miatt most az alapellátást kell az extrém módon megnövekedett terhekre felkészíteni” – árulta el, hozzátéve, hogy ennek érdekében szakmai egyeztetésre is sor került a megyei vezető háziorvosokkal. A járványmatematikai elemzések szerint az előttünk álló időszakban egy-egy háziorvosi praxisban százas nagyságrendben kerülnek majd ellátásra betegek.
Békássy arról is beszélt, hogy az omikron-fertőzés az esetek döntő többségében náthaszerű tünetek kíséretében zajlik, a betegek általában orrfolyásra, torokfájásra, enyhe köhögésre panaszkodnak, azonban a delta-variánssal fertőzött, de már háromszor oltott pácienseknél is hasonló tünettant figyeltek meg, annyi különbséggel, hogy az omikron kevésbé tűnik veszélyesnek a tüdőre nézve. „Ettől függetlenül az egyes variánsok okozta fertőzéseket szinte lehetetlen megkülönböztetni, és talán nem is fontos, hisz mindkét esetben ugyanazok a gyógyszerek, terápiák állnak rendelkezésre” – mondta. A Favipiravir és a Remdesivir vírusellenes készítmények továbbra is rendelkezésre állnak, enyhébb megbetegedés esetén azonban a már ismert vény nélkül kapható lázcsillapítók, köptetők, gyulladáscsökkentők is hatékonyak az új variáns ellen, így az orvos szerint fontos, hogy ezek a szerek minden háztartásban megtalálhatók legyenek.