Az illatok ereje - Aromaterápia
Az illóolajok gyógyászati célból történő alkalmazása több ezer évre nyúlik vissza, már az ókori Egyiptomban, Görögországban és Rómában ismerték e módszert és előszeretettel alkalmazták is. Az aromaterápia jelenleg is nagy népszerűségnek örvend, hisz csodálatos hatással van az emberi szervezetre, a szükséges eszközöket pedig bárki könnyedén beszerezheti, s alkalmazásuk is egyszerű.
A terápia alapját a világ különböző tájain honos növényekből kivont illóolajok adják. Ezeknek csodás illatuk van, így alkalmazásuk örömet jelent az ember számára, esszenciájuk kedvezően befolyásolja érzelmeinket és hangulatunkat, ezáltal fizikai állapotunkra is kihat. Az különféle illóolajok a bőrproblémák kezelésétől a stressz oldásáig sokfajta tünet megszüntetésére, enyhítésére alkalmasak.
Az illóolajok alkalmazásának módjai
Fürdő
A kiválasztott illatból adjunk 5-10 cseppet a fürdővízhez, majd ereszkedjünk bele a kádba és próbáljunk meg lazítani. Lélegezzünk mélyeket, szívjuk be a növény csodálatos illatát, s már érezzük is, hogy hangulatunk egyre derűsebbé válik, tudatunk kitisztul. Az olaj nemcsak elménkre és lelkünkre, hanem testünkre és bőrünkre is ugyanilyen kedvező hatással van. Az olajat csak a kiengedett vízhez adjuk hozzá, nehogy elillanjon a gyógyító erejű aroma.
Masszázs
Keverjünk el 3-4 csepp illóolajat valamilyen semleges növényi olajjal (például: mandulaolaj), majd masszírozzuk át vele egész testünket, vagy még jobb, ha megkérjük párunkat, hogy segítsen nekünk e feladat megoldásában. Ha nincs kedvünk otthon kikeverni a masszázsolajat, az illóolajok széles választékát drogériákban készen is megkapjuk. A legjobb, ha az illat kiválasztásánál az ember az ösztöneire bízza magát, szakértők szerint ugyanis mindenki azt az aromát választja, ami adott időszakban a legkedvezőbb hatással van rá.
Párologtatás
Illatosítsuk szobánk levegőjét és élvezzük a finom aromák gyógyerejét. Az illatgyertyák és a párologtatók kézenfekvő megoldást jelentenek, ezek híján engedjünk egy kis kerámiaedénybe vizet, adjunk hozzá pár csepp olajat, majd helyezzük a fűtőtest közelébe, s segítségével máris édes illatfelhőbe burkolózhatunk.
Különböző illóolajak hatása az emberi szervezetre
Borsmenta: élénkít, remekül alkalmazható étvágytalanság és hányinger ellen.
Eukaliptusz: megszünteti az orrdugulást, ezért megfázásunkat kezelhetjük vele.
Kamilla: nyugtató hatása van, fejfájás és szorongás esetén javasolt.
Levendula: nyugtat és ellazít, stressz, megfázás, fejfájás esetén vagy menstruáció előtt csodákra képes ez az illat.
Mandarin: nyugtat és felfrissít, az étvágytalanság ellenszere.
Rozmaring: gyulladásgátló és élénkítő hatású, különböző eredetű fájdalmakat kezelhetünk vele.
Rózsa: megnyugtat, nagyon hatásos depresszió ellen.
Szantálfa: ellazít, stressz esetén bátran alkalmazzuk, a száraz bőrnek is jót tesz.
Teafa: antibakteriális hatású, pattanásos bőr és megfázás kezelésére alkalmas.
Ylang-ylang: nagyon jó kedvetlenség és lehangoltság ellen, növeli a szexuális aktivitást.
Tippek az aromaterápiához
• Soha ne alkalmazzuk az illóolajakat koncentrált formában közvetlenül a bőrfelületre, mert gyulladást okozhatnak. A levendula kivétel, sőt rovarcsípésekre kenve, enyhíti az égető, viszkető érzést.
• Sérült, gyulladt bőrfelület, sebek esetén ne használjunk illóolajokat.
• Bármilyen módját választjuk is az aromaterápiának, csukjuk be a helység ajtaját, különben az illatos gőz gyorsan elillan.
• Inhalálással érhetjük el a legközvetlenebb hatást. Adjunk egy edény forró vízhez pár csepp illatos olajat, hajoljunk fölé, fejünket takarjuk le egy törölközővel és lélegezzünk mélyeket.
• Zsebkendőnket is illatosíthatjuk kedvenc esszenciánkkal.