Nem biztos, hogy műteni kell: lézeres kezelés egy kellemetlen probléma megszüntetésére

Az aranyér a végbélben és a végbél környékén lévő vénák kóros tágulatát jelenti, amely súlyosságától függően nehezíti meg kisebb nagyobb mértékben a betegek mindennapjait. A műtéti kezelés csak a legvégső esetben indokolt, de szükségessége esetén az aranyér lézeres kezelése egy hatékony és sok szempontból előnyös megoldást jelenthet.
Mikor és miért javasolt az aranyér lézeres kezelése?
Az aranyér lézeres kezelése leginkább a duzzadt, vérzéssel járó belső aranyerek esetében célszerű alkalmazni. Ilyen esetekben már gyakori a műtét, és a lézerrel végzett fonnyasztásos műtét (LHP) jóval kíméletesebb, mint a hagyományos aranyérműtétek.
Az aranyér lézeres kezelése esetén a műtétet egy, a végbélen kívül ejtett tűszúráson keresztül végzik. A lézerszálat a bőr alatt a problémát okozó aranyeres csomóba vezetik, mely belülről fonnyasztja el azt. Mivel nem történik vágás, jóval kíméletesebb és kevesebb kellemetlenséggel járó eljárás a hagyományos, kimetszéssel végzett aranyérműtétek.
Lézeres aranyér kezelés előnyei a kimetszéses műtétekhez képest
A gyógyulási idő jóval rövidebb ideig tart. Maximum 1-2 hetes munkából való kiesést okoz, míg kimetszéses módszerekkel a munkaképtelenség jóval tovább tart. A hagyományos, kimetszéses, vágásos műtétekhez képest jóval kisebb műtét utáni fájdalommal jár, és nincsenek hetekig váladékozó sebek sem.
Az aranyér lézeres kezelése után mindössze egy kisebb duzzanat jelentkezhet, mely okoz ugyan némi kényelmetlenséget, de néhány 1-2 hét alatt teljesen megszűnik. A lézerrel kezelt aranyér teljes összezsugorodása kb 6 hétig tart. Az ideiglenes duzzanat helyén egy kisebb bőrnyúlvány visszamaradhat. Amennyiben ez a bőrnyúlvány zavaró, egy apró beavatkozással könnyedén eltávolítható a későbbiekben.
Minden esetben hatékony a lézeres aranyér műtét?
Az aranyér okozta panaszokat, mint a vérzés, székrekedés, fájdalom, viszketést, stb sok esetben nem, vagy nem csak az aranyér okozza. A végbélbetegségek (aranyér, végbélrepedés, gyulladások, bőrproblémák stb.) gyakran egymás mellett, egymást erősítve, egymás következményeként okozzák a tünetek. Amennyiben a beavatkozást nem előzi meg egy alapos, mindenre kiterjedő proktológiai vizsgálat és más betegség is van az aranyeres panaszok kialakulásának hátterében, a probléma kiújulhat.
Az aranyér megjelenésének hátterében számos ok állhat. A panaszok jelentkezése esetén minden esetben fel kell keresni egy proktológust, aki kivizsgálja az aranyeret kiváltó körülményeket. Ha a komplex vizsgálat alapján a műtét szükséges, az aranyér lézeres kezelése egy kíméletes, gyorsan elvégezhető beavatkozás, amellyel érdemes élni.
Lead fotó: Pexels /Anna Shvets/