Alvászavar, ami magas vérnyomást is okozhat - Veled is előfordul?
A felnőttek 60 százaléka szenved valamilyen alvászavarban és nagy részüknél a horkolás egyik kóros válfaját, az alvási apnoét diagnosztizálták. Nézzük, mit jelent ez pontosan!
Az alvási apnoé veszélyei
Az éjszakai mumus a horkolók 40 százalékát veszélyezteti. A horkolás közben a légzéskimaradás miatt az agy nem kap elég oxigént, ezért működése akár le is állhat, ráadásul az ilyen levegőkimaradások alkalmával az alvó ember fel is ébred, ami egy éjszaka akár 40-60 alkalommal is megtörténhet, ezért ne csodálkozzon, aki horkol, ha napközben fáradtnak érzi magát. Az apnoé, más szóval légzésszünet esetén a garat összeesik és egymáshoz tapad, így amikor levegőt próbál venni a beteg, ezek nem engedik a szabad áramlást, így ezek összecsapódásából születik az ismert horkoló hang.
Súlyos betegség
Az apnoénak két ismertebb típusa van:
- Az obstruktív alvási apnoét a torok izmainak lazasága okozza, amit gyakorlatokkal, tornáztatással, vagy lélegeztetőgép éjszakai használatával tudnak csak orvosolni.
- A centrális alvási apnoét pedig az agy nem megfelelő működése váltja ki, ugyanis ekkor a légzésszabályozó izmok nem kapnak megfelelő jeleket. Ezt a típusó betegséget gyógyszeres kezeléssel szokták orvosolni.