40 év felett veszélyesebb szülni?

Egy friss norvég tanulmány az anyai életkorral párhuzamosan növekvő szülési kockázatokra hívta fel a figyelmet. Dr. Demjén László szülész-nőgyógyász a valós helyzetről és a terhesgondozás kiemelt jelentőségéről beszélt.
Az életkor is rizikófaktor lehet
Norvég kutatók tanulmányozták 169.583 alacsony kockázatú, első szülő nő adatait, hogy vizsgálják az anyai életkor és a szülés során történő sürgősségi beavatkozások összefüggéseit. A BJOG: An International Journal of Obstetrics and Gynaecology című lapban publikált tanulmányában más rizikófaktorokat is számításba vettek, mint a magzati stressz, a váll elakadása, a 4 ezer gramm fölötti születési súly, a 42 éves kor feletti anyai életkor, az epidurális érzéstelenítés. Mindezt a sürgősségi császármetszéssel és az operatív hüvelyi szüléssel (vagyis olyannal, amely során szükség van valamilyen eszközre, például csipeszre) összefüggésben vizsgálták.
Az eredmények azt mutatták, hogy a 40 év feletti nőknek 22,4 % esélye van a császármetszésre és 23,7 % az operatív hüvelyi szülésre, míg a 20-24 év közti nőknél ez 6,7 % és 13 %, míg a 25-29 éves kismamáknál 8,4% és 16,2%. Érdekes módon az epidurális érzéstelenítés is nagyobb mértékben növelte a császármetszés rizikóját az idősebb anyukáknál, mint a fiatalabbaknál.