Szexuális problémákat orvosol a hastánc
Nőgyógyászati ill. szexuális problémák, rossz emésztés, helytelen tartás, pszichés leterheltség - csak néhány azok közül, ami miatt a nők egy része ma a hastáncot választja. Nézzük meg pontosan, vajon milyen hatása lehet az egészségünkre ennek az évszázadok óta fennmaradt ősi táncnak!
A hastánc (azaz az orientális tánc) a világ egyik legrégebbi tánca. Többféle nép és szokás befolyásolására először Észak-Afrika, Egyiptom vagy Törökországban keletkezett, majd innen terjed el a többi arab országba. Gyökerei az ókori világ termékenységi szertartásaihoz vezethetőek vissza. Arab neve – raqs sharki – szó szerint azt jelenti, hogy a „kelet tánca”. Számos törzsben a szülő nőt körbevették a törzs nőtagjai, és ismétlődő mozdulatokat végezve táncoltak körülötte, így enyhítették a szülő nő fájdalmát.
Technika
A hastánc az európai táncokkal ellentétben nem látványos nagy mozdulatokból, hanem a belső izmok mozgatásából áll. A hangsúly a csípőtájékon van, de az érzelmeket a finom váll-, kar-, ill. kézmozdulatok mesélik el. Nehézségét is ez adja: a legtöbb mozdulatnál a felsőtest és a csípő teljesen más, gyakran ellentétes irányú mozgást végez. A hastánc hatására mozdulataink nőiesebbek, járásunk kecsesebb, testtartásunk egyenesebb lesz, így még nőiesebbé válhatunk.
Jótékony élettani hatásai
Az orientális tánc egész életen át végezhető mozgásforma, amely tehát a belső izmok megfeszítés-ellazítás elvén és az ezzel járó izoláción alapszik. Mindenféle korú nő bátran táncolhatja, aki az alábbi jótékony hatására vágyik: - a hasizom erősödése (a fogyás nem igazán jellemző, ellenben a has formája teljesen átalakul), - javítja az emésztést, - segíti a női szervek működését pl. megkönnyíti a menstruációt, vagy a szülés utáni regenerálódást, - jótékonyan hat a mentruáció előtti vagy a változókori depressziós időszakra, - a medencealap izmainak tudatos, rendszeres aktivitása által növeli a nemi vágyat, javítja a nemi élet minőségét, - a tánc maga kikapcsol és felszabadító hatással bír, segít a stresszoldásban, - a fölfelé billentett medence, az enyhén meghajlított térd segít a gerinc tehermentesítésében, a helyes testtartás megtalálásában, - nem utolsó sorban gyönyörű vádlit varázsol a lábunkra, de a popsi is a helyére kerül! Ami a lelket is megerősíti...
A rendszeresen végzett hastánc csökkentheti a hormonális változásokat kísérő kellemetlen hangulati tüneteket is, segíti a pozitív hozzáállást az adott életkorhoz, élethelyzethez. Mivel nincsenek szabályok, ezért önkifejezési lehetőségként fejleszti a kreativitást. A nyugati kultúra eszményképével szemben a nem éppen átlagos testalkatú nő is sikerélményhez juthat! Azok a nők, akik gátlásosak, önbizalomhiányosak, elégedetlenek magukkal, esetleg koruk miatt másmilyen tánccsoportból „kilógnak” vagy épp nincs párjuk, a hastánc során sikerélményhez jutnak. A siker pedig önbizalmat jelent, ezt a külvilág is hamar visszajelzi!
A tánc barátokat is ad, a közösségi élménynél kevés jobb szomorúságűző gyógymód van. Nagyon fontos, hogy minden ember megtalálja az életében azt a tevékenységet, amin keresztül képes önmagát kifejezni, ill. azt a társaságot, akiket barátainak tudhat. Mindenkinek más és más erre a legmegfelelőbb eszköz. A hastáncban kortól és alaktól függetlenül bárki élvezheti a kreatív kifejezőképességet, az eredendő, ősi nőiességet és érzékenységet ill. a tánc szabadságát. Én már kipróbáltam!
Orosz Adrienn