Hogyan védekezzünk?
Napjainkban nagyon fontos odafigyelni a fogamzásgátlási módszerek fontosságára, hiszen egy be nem tervezett terhesség egyaránt megviseli a párt és magát a kapcsolatot is. De melyik módszer a legalkalmasabb? Most bemutatunk Nektek pár gyakran hasznát alternatívát.
Napjainkban nagyon fontos odafigyelni a fogamzásgátlási módszerek fontosságára, hiszen egy be nem tervezett terhesség egyaránt megviseli a párt és magát a kapcsolatot is. De melyik módszer a legalkalmasabb? Most bemutatunk Nektek pár gyakran hasznát alternatívát.A XXI. században rengeteg fogamzásgátló módszer közül tudunk válogatni. De fontos, hogy a számunkra legmegfelelőbbet válasszuk ki. Azt is figyelembe kell venni, hogy párkapcsolatban élünk-e vagy „váltogatjuk” partnereinket.
Óvszer
A legelterjedtebb, legbiztonságosabb és legegyszerűbb fogamzásgátlási módszer. Gyógyszertárakban, nagyobb áruházakban, illatszerboltokban könnyen beszerezhető. Ha helyesen alkalmazzuk 95%-ban véd a nem kívánt terhességtől. Az óvszer az egyetlen olyan módszer, ami a nemi betegségektől is megvéd, mint például az AIDS, Hepatitis.
Főleg azoknak ajánlott, akik nem élnek párkapcsolatban vagy ritkán élnek nemi életet.
Bár nem annyira ismert és elterjedt, de létezik női óvszer is. Ennek két gyűrűje van, nagyobb, mint a férfi óvszer, és szinte kibéleli az egész hüvelyt. Használata kissé körülményesebb, és síkosító anyagot is igényel. Valamivel kisebb hatékonysággal véd, mint a férfi kondom.
Hormonális tabletta
Sokan félnek a hormonális tablettáktól, mert tartanak a túlzott hormontartalmától és a különböző mellékhatásoktól. Azonban napjainkban a fogamzásgátló tabletták rendkívül széles választéka áll rendelkezésünkre és alacsony hormondózisuk miatt nem lép fel semmilyen mellékhatás.
A megfelelő tabletta kiválasztása az ilyenkor szükséges nőgyógyászati és laborvizsgálatok elvégzése után történhet meg. A kiválasztása és felírása elsősorban a nőgyógyász szakorvos feladata, de természetesen szakmai szempontok mellett a páciens egyéni igényei is befolyásolhatják a döntést. Szerepet játszhat pl. a testsúly, testalkat, arcbőr, pattanások, menstruációs panaszok, de nem utolsó sorban a készítmény ára is.
Elsősorban a 35 év alatti nem dohányzó nőknek ajánlott ez a gyógyszer.
Így véd a tabletta:
- Megakadályozza a peték kifejlődését, így nem történik meg a peteérés, ami nélkül a megtermékenyítés sem lehetséges.
- A tabletta sűrűbbé teszi a méhszájnál található nyákdugót, emiatt a hímivarsejtek nem tudnak átjutni.
- A méhnyálkahártya vékonyabbá válik. Ez okozza azt, hogy a tablettát szedőknél a vérzés kevésbé erős.
Fogamzásgátló injekció
Szintén a hormonális fogamzásgátlók körébe tartozó készítmények, de ezek - a kombinált tablettákkal ellentétben - csak az egyik női hormont, az úgynevezett sárga testhormont (progesztogént) tartalmazzák. Javasolt, akinek problémát okoz a rendszeresség, és gyakran elfelejti bevenni a tablettát. Kismamák szoptatás során is alkalmazhatják.
Az injekciók gesztagént tartalmaznak, amely többé-kevésbé megakadályozza a peteérést, megváltoztatja a méhnyakváladék összetételét, sűrűbbé teszi azt, ezáltal megakadályozza a sperma bejutását a méhbe. Egyúttal megakadályozza a ciklus során a méhnyálkahártya megvastagodását, így meggátolja a petebeágyazódást. A fogamzásgátló injekciót orvos adja be 12 hetenként.
Fiatal lányoknak ezt a módszert csak kivételesen - ha nem jöhet szóba más fogamzásgátló módszer - ajánlják, ugyanis ebben az esetben a hormonadag rendkívül magas!