6 növény, ami kiváló afrodiziákum is
Csokoládé, spárga, kaviár, osztriga - sorolhatnánk még a jól ismert afrodiziákumokat, de mindezek mellett számos olyan vágyfokozó növény van, amelyről szinte nem is hallottunk még, pedig egyéb jótékony hatásokkal is rendelkeznek.
Csüdfű
Az Astragalus, magyar nevén csüdfű Kínából származik, ahol már több mint 2000 éve alkalmazzák gyógynövényként. A baktövis néven is ismert növény serkenti az anyagcserét és a mellékvese-funkciót, szabályozza az idegrendszert és a hormonokat, ezáltal fokozza az általános életerőt és energiával tölt fel. A herpeszt messzire elűző, stresszölő növény főként a 35 év alatti betegeknél fokozza a szexuális vágyat, ám sokan a daganatos megbetegedések és kezelésük tünetegyüttesének enyhítésére is használják.
Orvosi citromfű
Az Európában honos mentaféle, az orvosi citromfű citromszagú mézfűként, melisszaként, indrafűként és macskamézként is ismert. A nyugtató hatással rendelkező növény jótékonyan hat az idegrendszerre, javítja a hangulatot, oldja a stresszt. Alkalmazzák még gyomorpanaszok, álmatlanság, magas vérnyomás és menstruációs zavarok esetén is. Gyomorrontás, gyomorsavtúltengés, hányinger, puffadások idején különösen jó a citromfű, mely vírusölő hatása miatt a herpeszek ellen is segíthet. Illóolaja és teája is segít ellazulni, oldja a görcsöket és kellemes közérzetet biztosít.
Orvosi angelika
Az angyalfűként vagy angyalgyökértként is ismeretes növény Európa magasabban fekvő hegyvidékein őshonos, a közkorban a szerzetesek fűszerként fogyasztották. A növény levele és gyökere saláták, főzelékek, mártások ízesítője. Az angelikagyökeret felhasználják még teakeverékek, vizelethajtó borok, étvágyjavító, szélhajtó, izzadást megszüntető, idegerősítő gyógyteakeverék készítésénél. Szerelemfokozó hatása mellett csillapítja a fejfájást, megindítja a vérzést, így szabályozva a ciklust.
Centella
Az ázsiai gázlóként is számon tartott növény főleg Madagaszkáron és Ázsiában terjedt el. Belsőleg használva jótékony hatású vénás és nyirokrendszeri keringési elégtelenségre és elősegíti a sebhegesedést. Külsőleg hatékony lábszárfekély, kisebb sebek és égési sérülések kezelésében. A központi idegrendszert serkentő növény enyhíti a fáradtságot és fokozza a nemi vágyat. A jó közérzetet biztosító, élénkséget okozó növény azonban a koffein tartalmú gyógynövényekkel szemben nem okoz álmatlanságot. A memóriára is jótékony hatással lévő növény napi 2 levélnyi elfogyasztása az ázsiaiak szerint a fiatalság forrása.
Kínai kúszómagnólia
Az általános serkentőszerként is ismert kúszómagnólia adaptogén, azaz a stressz és a fáradékonyság ellen alkalmazható. A lóversenyek során gyakran etették a lovakat e növény terméseivel, hisz a piros bogyóknak köszönhetően javult a lovak teljesítménye, de szívritmusok nem gyorsul fel annyira, sőt légzésük is hamarabb visszaállt a normálisra. A memória javító, bőrszépítő növény májvédő hatással is rendelkezik, sőt úgy tartják, hogy a férfiaknál gyorsítja a spermiumok termelését illetve növeli a szexuális állóképességet. Légúti megbetegedések és köhögés esetén is hatékony orvosság, sőt az álmatlanság leküzdésében is segíthet.
Bojtorján
Az Európa, Ázsia mérsékelt égövi területein őshonos növény ismert még mint „bojtorvány”, lapu, bogáncs, ragadvány, útszéli vagy keserűlevelű fű is. A népi gyógyászat szerint vértisztító és vizelethajtó hatása van, valamint izzasztószerként is bevethetjük. Serkenti az epe működését, reuma és bőrbetegségek kezelésére is felhasználják. Kivonatait bedörzsölőszerként, fürdőolajként használják reumatikus fájdalmak ellen, de hajhullás, korpásodás kezelésére is alkalmazzák. A prosztatára is jótékony hatást kifejtő növény több feljegyzés szerint is fokozza a nemi vágyat, sőt a kínaiaknál afrodiziákumként ismeretes.