A másik Schönbrunn: Laxenburg
Schönbrunn neve azok számára is ismerősen cseng, akik soha nem jártak Bécsben. Laxenburg, a Habsburgok másik nyári rezidenciája azonban jóval kevésbé népszerű célpont. Pedig Erzsébet császárné és Ferenc József számára a kastélypark fontos jelentőséggel bírt, hiszen itt töltötték mézesheteiket, és Laxenburgban született meg fiúgyermekük, Rudolf, a trónörökös.
Nyári nap áprilisban
Bécs napok óta a meteorológia által beharangozott korai nyárra készült. A város átöltözött, az újságok az UV-ra figyelmeztettek, a Rathaus előtt pedig négy nap alatt elpakolták az előző hétvége kerékpáros fesztiváljának installációjait, hogy helyet adjanak a stájer napoknak. Mi rövid rathausplatzi séta után menekülőre fogtuk a dolgot, hogy Laxenburg 250 hektáros kastélyparkjában találjunk enyhülést.
Az oroszlán
A Hauptbahnhoftól indulva az 566-os busszal Eisenstadt felé alig félórányira van a város határán már éppen túleső Laxenburg. (Autóval egy laxenburgi túra kényelmesen összeköthető egy vásárlással a Shopping City Südben is, vagy a szintén közeli Baden városkában tett látogatással.)
Indulás előtt a Hbf-en még jó szokásunkhoz híven odaköszöntünk az egykori Südbahnhof oroszlánjának, és nem is sejtettük, hogy ez a kis gesztus milyen érdekes keretbe foglalja majd a kirándulásunkat.
Laxenburg-Gödöllő tengely
Laxenburg testvérvárosi kapcsolatokat ápol Gödöllővel, ami egyáltalán nem véletlen. A barokk hangulatú városka arculatát itt is egyértelműen a kastélypark határozza meg, és Laxenburg is ezer szállal kötődik a gondosan ápolt Sisi-Ferenc József-mítoszhoz.