Utazás

Az olívaolaj nyomában: irány Törökország varázslatos világa, az Égei-tenger északi partvidéke!

Törökország minden évszakban új és izgalmas élményekkel várja az utazókat. Nem volt ez másként őszi sajtó utunkon sem, mely során az Égei-tenger északi partját fedezhettük fel a TGA Türkiye Tourism-nak köszönhetően, ahol éppen beköszöntött az olívabogyó szüretelés időszaka. Az alábbiakban élménybeszámolónkat olvashatjátok erről a kalandokkal teli, fantasztikus utazásról.

Egy vidék, mellyel képtelenség nem szerelembe esni!

Ha meghalljuk Törökország nevét, legtöbbünknek valószínűleg Isztambul jut először az eszébe, pedig érdemes a repülő leszállását követően autóba pattanni és utazni még egy keveset, néhány óra autózásra ugyanis páratlan szépségű, programlehetőségekben gazdag vidékeket fedezhetünk fel. Talán ezelőtt még te sem hallottál Çanakkale, Ayvalik és Balikesir városáról, Adatepe mesébe illő, aprócska falváról, vagy éppen a lélegzetelállító Cunda szigetéről, melyek 4 óra autóútra fekszenek a török fővárostól és megannyi látnivalóval, érdekességgel és nevezetességgel várják a turistákat. Két rendkívül segítőkész idegenvezetőnknek, Barisnak és Aslynak köszönhetően rengeteg hasznos információt kaphattunk a csodálatos térségről, valamint az itt lévő látványosságokról, melyek olykor igazán megdöbbentettek bennünket szépségükkel. Számomra az egyik legérdekesebb program Çanakkale tartományában várt ránk, ahol ugyanis az ókori Trója városának romjait nézhettük meg és még magát a filmben látható trójai falovat is lehetőségünk volt körbejárni. Az izgalmas programok mellett nem szabad szó nélkül hagyni a lélegzetelállító szálláshelyeket és a török konyha minden gasztronómiai különlegességét elénk táró éttermeket sem. Az első éjszakát a canakkale-i Doubletree by Hilton szállodában töltöttük, melynek pihentető légköre és gyönyörű szobái semmihez sem foghatóak.

Ahogy már említettem, Törökország nem csupán a nyári időszakban jelent remek úti célt, őszi utazásunk során ugyanis éppen az olívabogyó szüret kellős közepébe csöppentünk, így mi magunk is kipróbálhattuk az olívabogyó szedés, majd az olívaolaj készítés minden csínját-bínját. Ha pedig ez még nem lenne elegendő ok arra, hogy meglátogassuk ezt a páratlan szépségű térséget, a gasztronómia olyan különleges tengeri fogásokkal vár bennünket, melyeket megkóstolva aztán teljesen szerelembe esünk a vidékkel.

Çanakkale

Utazásunk első napján Çanakkale tartományát fedeztük fel, ahol a filmben szereplő trójai falovat, valamint az ókori város maradványait bemutató Trója Múzeumot látogattuk meg, a több ezer éves maradványok közt sétálva valósággal megelevenedett előttünk a történelem.

Adatepe

Később a tündéri faluban, Adatepeben ebédeltünk, ahonnan aztán Zeusz-oltára felé vettük az irányt, az Adatepeben található hegy magaslati pontja ugyanis arról híres, hogy állítólag maga Zeusz üldögélt itt egykor, innen nézve a trójai háború történéseit. A nap zárásaként a második éjjelt a Manici Kasrı Hotelben töltöttük, mely egy valóságos mesebirodalomba repített bennünket.

Olívafarmok

Çanakkale és Balikesir tartománya a rengeteg látnivaló mellett olívabogyó farmjairól is híres. Utazásunk során lehetőségünk volt több farmra, illetve olíva olaj gyárba is ellátogatni. Az egyik legcsodásabb élmény az Idamera farmon várt ránk, amely egy kedves házaspár, Ferit Uzunoğlu és Gudrun Wagner tulajdonában áll.

A pár nem mindennapi történetet és farmot tudhat magáénak, példaértékű tevékenységük és az évek során felépített farmjuk mögött ugyanis mesébe illő háttér áll. Gudrun Ausztriából származik, ahol agrártudományokat folytatott, de mindig is vágyott rá, hogy saját szemével láthassa az olívabogyó szüretelését. Ez vezette őt Törökországba, ahol aztán megismerte férjét, Ferit-et, azóta pedig együtt üzemeltetik az Idamera farmot, ahol rajtuk kívül kizárólag önkéntesek dolgoznak. Céljuk, hogy etikus módon állítsák elő termékeiket, melyek közül a legfőbb a sajt, de természetesen rengeteg olajfával is találkozhatunk a farmra látogatva.

Értékteremtő élelmiszerek

A házaspár rendszeresen szervez különféle programokat a farmon, melyek által igyekeznek elérni, hogy az emberek értéket társítsanak a különböző termékekhez, a saját szemükkel láthassák, mennyi munka áll egy-egy élelmiszer előállítása mögött. Már 11 éve dolgoznak együtt az Idamera farm működéséért, mely mesébe illő, békés atmoszférájával valósággal elvarázsolja a betérőt.

Olajkészítés

Az olívabogyó szüretelési időszaka rengeteg programlehetőséget teremtett számunkra, több olívabogyó farmra és olívaolaj gyárba is ellátogattunk az utazás során. A legemlékezetesebb számomra az Özgün olívaolaj gyár interaktív programja volt, mely során mi magunk is kipróbálhattuk az olívabogyó szüretelését. Korábban sosem láttam hasonlót, nagyon érdekes volt megtapasztalni, hogyan is zajlik ez a folyamat valójában.

Az aprócska bogyókat kézzel is szedik, leggyakrabban viszont egy nagyon praktikus, gereblyére emlékeztető gépet használnak, melyet a fa ágához tartva könnyedén lerázzák a sűrűn sorakozó bogyókat. A folyamatot tovább könnyíti, hogy a fa alá leterítenek egy ponyvát, melyet aztán felszedve sokkal egyszerűbben és gyorsabban be tudják gyűjteni a leszedett bogyókat. Már önmagában az olívabogyó szüretelése is izgalmas kalandnak ígérkezett, az élményt viszont valósággal megkoronázta, hogy az általunk leszedett termésből aztán a szemünk láttára készült aranyló olíva olaj az Özgün gyárban.

Ayvalik

Balikesir természetesen nem csak az olívabogyó szüretelés miatt jelentett izgalmas úti célt, ugyanis rengeteg gyönyörű vidéket látogathattunk meg errefelé. Ha Balikesir tartományba járunk, Ayvalik városát semmiképpen sem szabad kihagyni.

A rózsaszínes árnyalatú kövekből épült házikók és a kikötőben sorakozó megannyi hajó már megérkezve izgalommal tölti meg az ember szívét, Ayvalikban viszont sokkal több rejlik annál, mint amit első pillantásra be tudunk fogadni. Talán hihetetlenül hangzik, de a tengerparti városban közel 140 féle fűszernövény terem, melyek mindegyikét felhasználják a helyi fogások elkészítéséhez, így olyan ízeket kóstolhatunk ezen a vidéken, amelyre sehol máshol nem lenne lehetőségünk.

Ayvaliknak emellett természetesen a tengerpartja is gyönyörű, nem véletlen, hogy rengeteg szállodát találhatunk a tengertől csupán néhány méterre, köztük a csodaszép Grand Temizel hotelt is, ahol utolsó két éjszakánkat töltöttük.

Halas fogások

Ha errefelé járunk, mindenképpen érdemes megkóstolni a különféle helyi fűszerekkel ízesített halakat, melyekből óriási választékot kínálnak a tengerparton sorakozó éttermek. A tengeri sügért és a hideg előételként felszolgált salátákat különösen ajánlom. Én itthon csak egészen ritkán szoktam tengeri fogásokat és általánosságban halat fogyasztani, de ezekkel az ízekkel még én sem tudtam betelni.

Búvárkodásra fel!

Ha pedig ez még nem lenne elegendő ok Ayvalik meglátogatására akár ősz közepén is, azt is fontos megemlíteni, hogy a város egyedülálló vörös korall lelőhellyel rendelkezik, mely elképesztően érdekes és izgalmas élményeket kínál a búvárkodás szerelmeseinek. Olaszország után Ayvalik a második a világon, ahol ilyen óriási mennyiségben húzódik vöröslő korall a tenger mélyén, így valóban páratlan és életre szóló búvárkodási élményben lehet része annak, aki idelátogat. Emellett a városban különféle hajókirándulásokra is van lehetőségünk, a tengerparton állva rengeteg felfedezésre váró szigetet láthatunk a távolban, külön érdekesség, hogy akár Leszbosz-szigetére is áthajókázhatunk Ayvalikból, ha esetleg kedvet kapunk hozzá. Bár, amikor én leugrottam a partra, rengeteg tengeri szivaccsal és medúzával találtam szemben magam, nyáron teljesen biztonságos a fürdés, a víz pedig a jó időnek köszönhetően még az utószezonban is kellemesen meleg marad.

De persze a naplementéről sem szabad megfeledkezni, Adatepe mellett ugyanis Ayvalik is büszkélkedhet egy gyönyörű helyről, ahonnan az egész várost belátni, ez a hely pedig a Devil’s Feast, vagyis az Ördögi Lakoma névre hallgat. Elsőre talán meghökkentő lehet a név, amely viszont egy régi legendához fűződik. Ezen a helyen régen állítólag élt egy Penelopé nevű lány, aki nagyon lázadó típus volt, nem követte a vallási szabályokat, ezért a helyi lakosok meg akarták őt ölni. A lány éppen azon a helyen élt, ahol ma az emberek már a naplementében gyönyörködnek, azonban mikor eljöttek érte a rosszakarói, egy bárány figyelmeztette őt a veszélyre. Penelopé vacsorát készített az életére törő embereknek, amit egy óriási asztalon tálalt. A támadók persze meghökkentek a sok étel láttán, ez a pillanatnyi megtorpanást pedig elegendő volt Penelopé számára ahhoz, hogy elmenekülhessen. Ezért lett aztán a csodaszép hely neve a Devil’s Feast.

Szintén érdekesség, hogy az idelátogatók gyakran érméket dobnak a ketrecbe, melyben a legenda szerint egykor Penelopét tartották fogva, mert állítólag ezáltal teljesülnek a rossz kívánságaik, amiket egy ellenségükkel kapcsolatosan kívánnak. Nos, nem tudom ki akarna ennyire elszántan ártani valakinek, akit nem szeret, mindenesetre elég sok érme hevert a ketrec alján…

Cunda

Ha pedig már szigetekről esett szó, a környéken járva semmiképpen sem szabad megfeledkeznünk Cunda szigetéről sem, ahová szintén lehetőségünk volt ellátogatni az utazás során. A gyönyörű sziget valóságos turistaparadicsomként várja az idelátogatókat, a színes házak közt futó utcákon árusok százaitól vásárolhatunk különféle szuveníreket, miközben éttermek sokasága várja széles kínálattal a megéhező turistákat.

Ami pedig általánosságban elmondható a vidékről, hogy gyönyörű természeti adottságokkal és élővilággal rendelkezik. Útközben, az ablakon kibámulva rengetegszer tátottam el a számat a csodálatos kilátást megpillantva. Mindent egybevetve a helyi látványosságok, a programlehetőségek milliói, a segítőkész és kedves idegenvezetőink, a gasztronómia ínycsiklandó különlegességei, a magas színvonalú szállodák és a páratlan szépségű természet mind megerősítettek abban, hogy teljes szívből tudjam ajánlani ezt a csodaszép, kalandokkal teli vidéket, az Égei-tenger északi térségét.

Leadfotó, fotók: Femcafe.hu/Kelemen Alíz

Oldalak

Utazás
Lifestyle
Idén nyáron felejtsd el a hagyományos fröccsöket és próbáld ki helyette ezt az egyszerű és frissítő, pezsgőkoktélt.
Fashion&Beauty
Sokan hajlamosak vagyunk elképesztő összegeket kifizetni egy-egy szépségápolási termékért, miközben a valódi csodaszerek gyakran bizony a konyhapolcunkon lapulnak.
Lifestyle
Te is arra vágysz, hogy a rózsabokrok tele legyenek színes virágokkal, és mesés illatot árasszanak az egész kertben? Akkor semmiféleképpen se dobd ki ezt a konyhai hulladékot, ugyanis csodákat művel...