Utazás

A mai napig hallani vélik a sikolyokat: szegedi Boszorkánysziget tragikus története

A „legszomorúbbként” emlegetett 1728-as szegedi boszorkányper során egyszerre 12, boszorkánynak tartott szegedi lakos lelte halálát a máglyákon.

A per: kik és mit vétettek?

A Boszorkányszigetnek nevezett terület Alsóváros és a Tisza között fekszik, és meghatározását tekintve valójában inkább félszigetként, part menti ártérként állja meg a helyét. Egy csendes ártéri erdő, ahol Szeged lakói ma már nyugodtan sétálgatnak vagy sportolnak, mit sem sejtve arról, milyen szörnyűségek történtek ott néhány évszázaddal ezelőtt.

A 18. század eleji boszorkányüldözés kiváltó okaként a súlyos aszályt, illetve a korábbi évek pusztító árvizét és éhínségét szokták megnevezni, a szegediek - ahogyan sok más nép is - mindezeket a katasztrófákat a boszorkányok művének tulajdonították. A víz- és mérlegpróbán is átvetett 12 bűnöst látványos módon végezték ki, a büntetést végignéző tömeg pedig elégedett volt; úgy gondolták, közösségük ellenségei jogosan bűnhődnek tetteikért. Az első gyanúsított Kökényné Nagy Anna bábaasszony volt, aki a szegedi asszonyok termékenységét is felügyelte. Az asszony rossz, veszekedős természet hírében állt. Amikor elfogták, a város lakói egy emberként vallottak ellene; szakmai hibákból, hozzá nem értésből adódó gyerekek és asszonyok haláláért tették felelőssé. Az őt ért viszontagságok után a bába elkezdte megvádolni barátait, ismerőseit is.

Lapozz, cikkünk a következő oldalon folytatódik!

Fotó: instagram.com/pentekkriszta

Oldalak

Utazás
Home&Design
Felfrissítenéd az otthonodat, de nincs most kereted nagyobb beruházásra? Van egy jó tippünk, ami egy forintodba sem kerül.
Lifestyle
Ismerd fel az online üzletek pszichológiai trükkjeit, hogy legközelebb gond nélkül kivédhesd őket.
Fashion&Beauty
Hamarosan itt a nyár, kezdődik a strandszezon, a boltok polcaira pedig már megérkeztek a legújabb és legdivatosabb fürdőruha kollekciók! Mutatjuk, hogy milyen fazonokat válassz, ha úgy érzed, hogy...