Sztárok

Egy legendás szerelem története: Radnóti Miklós és Gyarmati Fanni

Az utókor hajlamos csak a jóra emlékezni, de valójában viharos és feszültségekkel teli volt a költő és felesége kapcsolata.

Nagy szerelem nagy kihívásokkal

Ma van hét éve, hogy 101 éves korában elhunyt Gyarmati Fanni, Radnóti Miklós özvegye. Egy évszadon túlnyúló élet már önmagában regénybe illő lehet, de egy ilyen kivételes ember esetében, mint amilyen Fanni volt, valószínűleg még ez sem volna elegendő, hogy mindent megtudjunk az illetőről. Már életében széleskörben elfogadott volt, hogy a 20. századi szerelmi líra egyik legfőbb ihletője volt: egyszerre múzsa, szerető feleség és férje legfőbb kritikusa. Ma azonban már azt is tudjuk, hogy a magyar irodalomtörténet egyik legnagyobb szereleme közel sem volt végig harmonikus és idilli, a történelem viharai mellett a hétköznapokban is számos kihívással kezdett megküzdeniük: nehéz életkörülmények, csapongó érzelmek és folyamatos egymásra találások jellemezték legendás kapcsolatot.

Mik és Fifi - A kezdetek

Fanni 14, Miklós tizenhét éves volt, amikor először találkoztak 1927-ben. Mindketten gyengék voltak matematikából, ez hozta össze őket. Egy házaspár két tagjához jártak korrepetálásra, az ő lakásukon indult a kapcsolatuk igazi diákszerelemként. A mindenki által csak Fifinek becézett lány eleinte óvatosan fogadta a fiú közeledését, pedig az ifjú költő mindent megtett, hogy lenyűgözze: egy évvel idősebbnek mondta magát és különböző cseleket vetett be, hogy szóba elegyedhessen a neki tetsző Fannival. A Nem volt anyám volt az első vers, amit Radnóti megmutatott a rendkívül művelt lánynak, aki kitűnő kritikai érzékkel rendelkezett. A kitartó udvarlás végül meghozta az eredményét. A fiatal szerelmesek kitartóan leveleztek, még akkor is, amikor Miklós egy évre nagybátyja kívánságára Csehországba ment, hogy az ottani textilipari főiskolán tanuljon. Itt megismerkedett egy német gépírókisasszonnyal, Tinivel. A költőnek vele volt az első igazi kapcsolata, de ez idő alatt sem felejtette el Fannit, felváltva írta leveleit a két lánynak. Radnóti azonban nem akart kereskedő lenni, bölcsészkarra szeretett volna járni. Mivel Budapestre nem vették fel a numerus clausus miatt, Szegedre ment tanulni. Nem volt kétséges, hogy Fanni és Miklós egymással akarják leélni az életüket, így kilenc évvel a megismerkedésük után 1935. augusztus 11-én végre összekötötték az életüket. Azért csak ilyen későn, mert családjaik kérésére az esküvőre csak azután került sor, hogy Radnóti lediplomázott.

Cikkünk folytatódik, lapozz a következő oldalra!

Oldalak

Sztárok
Utazás
A légiutas-kísérők minden egyes repülőút előtt szívélyesen üdvözlik az utasokat, ám az elmaradhatatlan köszöntésnek nem csupán jelképes szerepe van.
Sztárok
Az enyveskezű banditát alakító Daniel Stern két ízben is együtt dolgozott a korszak leghíresebb gyerekszínészével, s új memoárjában a forgatásokon szerzett élményeit is felelevenítette.
Sztárok
Majdnem két éve annak, hogy a néhai királynő utoljára kilépett a Buckingham-palota erkélyére a platina jubileumi ünnepsége során, az viszont csak most derült ki, milyen megható telefonbeszélgetés...