Mindent a forralt borról
Egy hideg téli estén nincs kellemesebb egy jó társaságban vagy egy forró fürdő alkalmával elfogyasztott forralt bornál, ami nem csak finom, de garantáltan biztosítja a jó hangulatot is, ráadásul mértékkel fogyasztva egészséges is, és a nemi vágyakat is élénkíti.
A vörös bor egészségvédő hatásai
A vörös bor jótékony hatásairól egyre gyakrabban hallhatunk, így már semmi okunk egy ismerősről a legrosszabbat feltételezni, ha meglátunk egy boros poharat a kezében. A vörösbor ugyanis nem csak finom ízéről, és a jó hangulat kölcsönzőjeként ismert, de számos betegség megelőzéséről is. Ennek ékes bizonyítéka lehet a franciák példája: telített zsírsavakban gazdag ételeket fogyasztanak, mozgásszegény életmódot folytatnak, mégis kisebb az szív és érrendszeri megbetegedések száma, mint a hasonló mozgáskultúrával és táplálkozási szokásokkal rendelkező országoké, amit a kutatók a rendszeres, de mértékletes vörösborfogyasztással magyaráznak. A vörösbor azonban nem csak a szív-és érrendszeri, hanem a kardiovaszkuláris és a daganatos betegségek kialakulásának kockázatát is nagymértékben csökkenti, ugyanis az összetevők hatására megnő a nitrogén-oxid szint, ami az erek keresztmetszetének tágítását és az érösszehúzódások csökkenését eredményezi.
Egy másik kutatás bebizonyította, hogy a várható élettartam átlagosan 10-12 évvel nő a rendszeres borivóknál, mint alkoholt egyáltalán nem fogyasztó társaiknál. Egy nőkön végzett vizsgálat pedig azt is igazolta, hogy a vörösbor koleszterinszintre gyakorolt hatása nem csak a fent említett betegségek megelőzését segíti, hanem az elhízás veszélyét is jelentős mértékben csökkentheti.
A forralt bor
A vörösborból készített forralt borról mindezen jótékony hatásán túl azért meg kell jegyezni, hogy magas cukortartalma miatt az alkohol, melynek szintje átlagosan 7-10 % között mozog, hamarabb szívódik fel a vérben, egy pohárnyi forralt bor pedig akár 100 kalóriát is tartalmazhat.
A forralt bor kihagyhatatlan összetevői, mint a fahéj vagy a kardamom jótékony hatásai azonban könnyedén kiegyenlítik a mérleget, ugyanis mindkét fűszer segíti az emésztést, a nélkülözhetetlen fahéj pedig a nemi vágyakat is élénkíti. A másik alapösszetevő, a szegfűszeg mindemellett még antibakteriális hatással is bír, úgyhogy az a pár plusz kalória bőven elviselhető azért az élményért cserébe, amit egy fagyos téli estén a forralt bor nyújthat, nem is beszélve a boldogsághormonokról, amik már a fűszeres ital forró gőzének szimatolásával is felszabadulnak.
Amit a forralt bor készítésről tudni érdemes
Ha otthon egy téli estén, vagy akár a cikk hatására megkívánjuk a forralt bort, de nincs a közelben egy forralt boros standokkal teli kirakodó vásár sem, akkor saját kezűleg is megpróbálkozhatunk az elkészítésével.
A vörösborból készült forralt bor elterjedtebb a fehér borból készült társánál, pedig a fehér bor is éppúgy alkalmas a forró téli ital gyártásához, ezért alapanyagnak nyugodtan választhatunk fehér bort is. Arra inkább érdemesebb figyelnünk, hogy jó minőségű, utóízektől mentes bort válasszunk, amit önmagában is elfogyasztanánk. A fűszerezés kultúránként, országonként, sőt tájvidékekként is változó, de a leggyakrabban használt összetevők a fahéj, a kardamom, az ánizs, a szegfűszeg, a citromhéj és a narancshéj, az édesítést pedig a hagyományos cukron túl barna cukorral vagy mézzel is végezhetjük.
Hiába forralt bor a neve, a téveszmékkel szemben nem kell, sőt nem szabad forralni, mert ronthatja a bor aromáját, inkább folyamatos kevergetés mellett max. 20 percig melegítsük, amit aztán bármikor újramelegíthetünk. Ha valaki vendégséget vár, és hirtelen nem jut eszébe semmi ötletes specialitás, de azért száraz bolti keksszel sem szeretné befeketíteni vendéglátói becsületét, a házilag készített forralt borral garantáltan elégedettek lesznek a vendégek. Íme a klasszikus forralt bor könnyen és pillanatok alatt elkészíthető receptje!
Hozzávalók (4 személyre)
750 ml száraz, nem túl savas vörös vagy fehér bor
70 g cukor
2 rúd fahéj
8 szem szegfűszeg
3 szem szegfűbors
4 szelet citrom
2 szem zöld kardamom
Elkészítés
A bort, a cukrot, és a fűszereket egy fazékban forrás előtti állapotig melegítjük közepes lángon, lassú kevergetés mellett, majd a felmelegítés után beletesszük a szeletelt citromot, szükség esetén plusz porcukorral édesítjük, és csészékbe öntve forrón kínáljuk.
Alkoholmentes forralt bor a gyerekek örömére
Az anyukák se keseredjenek el, ha a gyerek is inni szeretne a felnőttek italából, ugyanis számos kifejezetten gyerekeknek készült változat is létezik a kisebbek és az antialkoholisták örömére, melyek ugyanúgy visszaadják a forralt bor ínycsiklandozó illatát és zamatát. Alapanyagnak bor helyett használhatunk teát (pl. fekete, zöld vagy gyümölcstea), vagy akár gyümölcslevet is (alma-, narancs-, szőlő- vagy bodzalé). A fűszerezés történhet ugyanazokkal az összetevőkkel, mint a felnőtt változat ízesítése.
Ha igazán meg szeretnénk örvendeztetni gyerkőceinket, akkor alapanyagnak válasszunk 1 liter meggylét, amit aztán fél evőkanál mézzel és mazsolával felforralunk és hozzáadunk harminc deka hámozott, kimagozott mandarint vagy narancsot, illetve az előbb említett fűszereket, mint fahéj, szegfűszeg, ánizs vagy vanília.