Lifestyle

„Örüljön, ha császármetszéssel meg tud születni, nemhogy természetesen!”

Nem ritka, hogy a saját, nehéz élmény feldolgozása közben éled elhivatottság valakiben az utána jövők támogatása iránt. Az idézett mondat valóban elhangzott, de itt a lényeg: végül támogató szakemberekkel körülvéve, egészséges vbac* kislány érkezett Dóráékhoz. Aki saját szívén tapasztalta meg az érzelmi támogatottság és előzetes tájékozottság fontosságát, hogy mára ő maga nyújthassa mindezt dúlaként - nem csak hüvelyi szülésre készülő édesanyáknak.

A dúla ún. laikus segítő, azaz nem egészségügyi végzettségű szakember. Ami nem a képzés hiányossága, hanem alapvetés, hogy a dúla a család szempontjait tudja fókuszban tartani. Közvetlen mellőlük lát rá az eseményekre, hogy aztán az aggodalmakra, kétségekre, kérdésekre már felkészült segítőként biztosítson megnyugató válaszokat és lélekjelenlétet. Erről kérdeztem Dr. Lévai Dórát.

Mi az a dúlahatás?

Dóra: – Az édesanyával már a várandósság idején létrejött érzelmi kapcsolódás azt eredményezni, hogy biztonságos, megtartó közegben élheti át a szülés élményét. Ha megszakítás nélküli érzelmi támaszt tudunk biztosítani az édesanyának, az nemcsak egy pozitív megerősítő élmény a családdá válás szempontjából, hanem kihatással van az anyák és a babák, apák jóllétére is.

Figyelemre méltó, hogy ennek hatására csökkent az orvosi beavatkozások száma a vajúdás és a szülés során. Olvastam Békés Emőke oldalán egy cikket az ezt igazoló kutatási anyagról. 1 Te is nála képződtél?

Dóra: – Igen, Békés Emőke az első hazai dúlák között van már 22 éve. A képzésünk három részből állt. Van egy motivációs rész önismereti kérdésekkel, hogy rálássunk, nekünk való-e ez a hivatás? Van-e olyan, amit még mi magunk sem dolgoztunk föl? Ezt követi az alapképzés, majd a másfél éves műhelymunka, amikor nagyon alaposan foglalkozunk minden olyan kérdéssel, ami felmerülhet a családok támogatása során. Azóta igyekeztem több olyan területre is betekintést nyerni, amivel később támogatni tudom a családokat. Például az illóolajok használata a várandósság, szülés és gyermekágy idején, a segítő beszélgetés elmélete és gyakorlata, valamint a szoptatás támogatása.

Hogyan fogalmaznád meg az okát annak, amiért egy dúla más jellegű segítség lehet az édesanya számára, mint a saját édesanyja?

Fisher-Price

Minek köszönheti a Fisher-Price, hogy a szülők kedvence? Annak, hogy a babák imádják. A kedves karaktereknek. A sok-sok magyar mondókának és dalnak. A prémium minőségnek. És annak, hogy minden játékkal fejleszti is a legkisebbeket.

Dóra: – Van, aki titkolja, hogy dúlája van, mert attól fél, hogy az anyukája megharagudna érte. A nagyszülők könnyen félreérthetik a dúla szerepét. Ez nem a bizalmatlanságról szól a családtagok felé, hanem hogy teljesen más közeget teremt egy dúlával való kapcsolódás. Én attól tudom jól segíteni az édesanyát, családot, hogy a külső körben vagyok. Akinek nem keveredik fel a saját élménye az új családtag érkezésével. Szakmailag megmunkált önismereti úttal vegyített folyamat eredménye, ha valaki Békés Emőke képzése folyamán válik dúlává. Ez nem csak annyi, hogy kedvesek vagyunk és virágot viszünk, de kétségkívül nagy szerepe van a szülés körüli érzékeny időszakban a figyelmességnek.

A várandósság mely szakaszában érdemes dúlát fogadni?

Dóra: – Minden történet más, de lényegében a szülés előtti idő határozza meg a találkozásaink gyakoriságát és célját. Szülés előtt 4-5 alkalommal érdemes találkoznunk ahhoz, hogy érvényesülhessen a támogató kapcsolat erőteljes hatása, a bizalomteli légkör megtartó ereje.

Milyen igényekkel keresnek meg téged?

Dóra: – Általában olyan családok keresnek meg, akik a második vagy harmadik babájukat várják, de természetesen első babás családdal is kapcsolódom többször. Az engem megkereső családok több esetben második várandósságra érnek el oda, hogy szeretnének tudatosabban felkészülni. Igényként merülhet fel akár az előző szüléstörténet elmesélése, az esetleges kérdések és bizonytalanságok szavakba öntése. Lehet szó szülésre hangoló beszélgetésről, egyedi elképzelésekről. Van, akivel a várandósságra helyezzük a hangsúly – ebben az esetben a szülésnél nem vagyok ott –, majd a szülést követően egy gyermekágyas délelőttön kerekítjük le a találkozásainkat. Olyan is van, aki kifejezetten a gyermekágy 6 hetében igényli a támogatásomat.

Hogyan zajlanak a konzultációk?

Dóra: – Van egy 15 nagyobb témakörből álló paletta, amiből kiválaszthatják a családok az őket leginkább érdeklő témaköröket. Ilyen pl. a várandósság lélektana, a párkapcsolat változása a gyermek születésével, az apaszerep, nagymamák szerepe, a szexualitás a várandósság alatt, az élettani szülés lélektani kérdései, a gyermekágyra való felkészülés, a szoptatásra való hangolódás... De általában már van egy fő fókusz, amivel az édesanya érkezik. Ezt körvonalazzuk az első alkalommal. A 2-3. konzultációnál kialakul, hol vannak az erőforrások és hol vannak akár olyan nehézségek, kérdések, amiről jó beszélgetni. Fontos, hogy a dúla nem befolyásol, hanem információkat ad, ami alapján döntést tud hozni a család az őket érintő kérdésekben. Abban támogatjuk őket, ami számukra fontos, onnan folytatjuk a közös utunkat, ahol a család éppen áll.

Milyen segítséget kaphat az édesapa ebben a folyamatban?

Dóra: – A konzultációk alkalmával az apa aktív részese lehet a közös felkészülésnek, például átbeszéljük a benne végbemenő változásokat, kimondhatja az őt foglalkoztató kérdéseket és megbeszéljük a szerepét a vajúdás során. A férfi is tudja a közös döntéseket képviselni, amit előtte az édesanya és az édesapa érlelt magában: „Doktor úr, Bori azt szerette volna, hogy...” A dúla segíti az apát, hogy mire hogyan érdemes rákérdezni. Fontos látnom, hogy „Értitek, hogy mi miért fog történni?” Tulajdonképpen a nehezen kimondható érzések, kérdések kihangosítása zajlik, ami nélkül az apa is épp úgy elszigetelődhet.

Ha egy édesanya programozott császárt szeretne, abban is tudod őt támogatni?

Dóra: – Ha sikerül körbejárnunk, hogy miért döntött így az édesanya, és én is át tudtam adni a megfelelő információkat, akkor elfogadom, hogy ők így döntöttek. Ilyenkor például arra készülhetünk együtt, hogy a gyengéd császármetszés gyakorlatának vannak elemei, azokra hogyan lehet felkészülni. Például beszélünk a bőrkontaktusról, hogy mi a szerepe a késleltetett köldökzsinór elvágásnak, hogyan lesz az aranyóra, a szoptatás. Az érzelmi támasznak nagyon nagy szerepe van ott is. Az Anyaóra jelmondata: „A világ velünk változik.” Hiszem, hogy ahhoz, hogy egy kisbaba születésének idején a családok érzelmi támogatást kaphassanak, nagyon sokat tudunk tenni akár családtagként, akár barátként, kollégaként, szomszédként... Sok figyelmes cselekedettel válhat jobb és békésebb életkezdetet jelentő hellyé ez a világ.

* hüvelyi szülés császármetszés után

Hasznos linkek Dóra ajánlásával:

Császárvonal

https://csaszarvonal.hu/

Ablak a világra – Szülészeti adatbázis

https://www.ablakavilagra.com/

Anyatejút Tudásközpont – Naprakész laktációs ismeretek

https://anyatejut.hu/

leadfotó: 123rf.com

Oldalak

Lifestyle
Sztárok
Justin Bieber szexi exe a cannes-i filmfesztiválon járt, ahol tengerészkék, merész ruhájában vonult végig a vörös szőnyegen, és bizony nem meglepő módon minden szempár rászegeződött.
Sztárok
Egyszerűen imádja a közönség Mikes Anna és Krausz Gábor párosát. Most egy olyan titkot is megtudtak a rajongók, amire már elég régóta kíváncsiak voltak.
Lifestyle
A férfi meglehetősen frusztrált, amióta nem bújnak ágyba a párjával a gyerekük megérkezése után. Még ”elhajlási engedélyt” is kapott a kedvesétől.