Így jön rá a grafológus, ki írja a névtelen leveleket - Meg fogsz lepődni, milyen részleteket figyel a szakember
A kriminálgrafológia egyik legnehezebb része a névtelen levelek beazonosítása. Sokan nem a rendőrséghez, hanem grafológushoz fordulnak, ha meg szeretnék tudni, kitől kapják a félelmetes küldeményeket. Kárászné Tomanó Ágnes grafológus szakoktató, szaktanácsadó elmagyarázza, milyen szempontok alapján vizsgálódik ilyenkor egy grafológus.
A névtelen levélről
Mi is pontosan a névtelen levél? Látszólag egy számunkra ismeretlen ember ír le benne minket érintő és érdeklő tényeket vagy tényeknek vélt dolgokat, esetleg fenyegetéseket. A levél írója azonban csak látszólag ismeretlen. Egészen biztos, hogy a közeli vagy a távolabbi ismeretségi körünkből származik az illető, aki nem meri, vagy nem akarja az információt „egyenes úton” átadni.
A névtelen levelet kapó személy a levél tartalmának súlya alapján döntheti el, hogy a rendőrséghez fordul, vagy – amennyiben nem fenyegető tartalmú az iromány – grafológust keres fel. Természetesen csak a kézzel írott névtelen levelek szerzőjének megtalálásában segíthet a grafológus vagy az írásszakértő. Abban az esetben, amikor gyanakszunk valakire, hogy ő írhatta a levelet, ugyanakkor van az illetőtől írásunk, hívhatjuk segítségül az írásszakértőt. A grafológus szakemberekkel ellentétben ők nem a személyiséget, hanem a kézeredet azonosságát vizsgálják. Akárhogy igyekszünk, nem tudjuk írásunk minden apró jellegzetességét megváltoztatni. Bármennyire is megpróbáljuk „elferdíteni” írásunkat, az eredeti írásunkkal mindig beazonosítható marad.
Mit tud a grafológus megállapítani a névtelen levélből? Számos olyan tulajdonságot, amely már ismerősnek tűnhet a levelet kapó személynek, pl. a gondolkodásmód, az intellektus, szenvedélyesség, kritikai érzék, agresszivitás, kapcsolódási igény, kapcsolódási mód. Nemet és életkort nem állapíthat meg a grafológus, de a nőies-, illetve férfias írásra felhívhatja a figyelmet. Jól láthatóak pl. a balkezesség jelei is az írásban. Ennek megléte is szűkíteni tudja a lehetséges „szerzők” körét. Sokat elárul írójáról a nyomaték egyenletessége vagy éppen változatossága, a margók és a sorok iránya, formája, a sortávolságok állandósága vagy éppen változékonysága.