Módszerek az önfejlesztés érdekében
A kereső ember egy hatalmas piacot talál sok ezer könyvvel, tanfolyammal, kínálattal, ígérettel, módszerrel. Egy becslés szerint kb. 10.000-re tehető a kínált módszerek száma az önfejlesztési világpiacon.
Mit tehetünk a fejlődés érdekében?
Elmehetünk bioboltba, és áttérhetünk az egészséges táplálkozásra, mely több tucat módszert és irányzatot kínál. Gondozhatjuk az egészségünket, járhatunk futni, biciklizni, gyúrni vagy fitnesz szalonba, de akár részt vehetünk egy „anti-aging” programban, egy ájurvédikus holisztikus tisztítókúrán, vagy böjtölhetünk is.
Lelkünket ápolva elmehetünk egy önismereti csoportba vagy pszichoterápiába, ahol lehet, hogy egy beszélgetős, de lehet, hogy hipnoterápiába jutunk. Csak az analitikus terápiáknak legalább 4-5 fő alfaja létezik, és több tucat személyisége, iskolája. Lehet, hogy egy pszichodráma vagy Gestalt csoport talál meg, esetleg egy Hellinger-féle családállítás.
Elmehetünk spirituális irányba, például egy tibeti buddhista körbe meditálni, melynek hazánkban egy tucat iskolája van jelen, a világban pedig több tucat, ha nem több száz. Gyakorolhatunk zen buddhizmust, vagy vipassana meditációt, tai-chizhatunk, jógázhatunk a jóga több tucat nyugaton létező ágában.
Elmehetünk különböző masszázsokat tanulni, esetleg végezhetünk kineziológiát, homeopátiát, Bach-virágterápiát, vagy kiképezhetjük magunkat reiki és Prána nadi mesterré.
Választhatunk modernebb, New Age-es megközelítéseket, járhatunk angyal tanfolyamra, részt vehetünk médiumok és szellemlény csatornázók körében és gondolkodhatunk az új világ eljövetelén.
Mindemellett tehetünk a Földért, lehetünk öko-tudatos segítők, vásárlók, fogyasztók, s dolgozhatunk szervezetek, cégek, emberi közösségek jobbításán és fejlesztésén is. Vethetünk tarot kártyát, elemezhetjük az asztrológiai képletünket és a tranzitjainkat, vagy kérdezhetjük a Jichinget a dolgok állásáról.
Bármit tehetünk a szabadság korában, a szédítően gazdag önfejlesztési világpiac arénájában.
Összegezve: a XX. század végére alapvetően megváltozott a világ. Régen az ember egy-egy spirituális vagy lelki hagyományhoz, körhöz, csoporthoz tartozott, mert a családja, a faluja, vagy a szűk, helyi kultúrája azt vallotta. A kultúrák nem érintkeztek úgy, mint ma, nem volt globális kommunikáció. Ma van. Ma gyakorlatilag az egész Föld, eddig nyugaton és keleten, északon és délen felhalmozott minden főbb önfejlesztő és világjobbító módszere, testi-lelki-szellemi, egyéni és közösségi terápiája jelen van, többezres dömpingben.
Hasít a Földön keresztbe-kasul a kultúrák keveredése, az enkulturáció és az akkulturáció. Ma lehet, hogy egy magyar férfi erősebb tibeti buddhista gyakorlást végez, mint egy tibeti, vagy Tokióban olyan komoly magyar néptánc gyakorlást végeznek a japánok, mint hazánk fiai Budapesten.