Lifestyle

„Nem lehetünk mindig csillámpónik!”

Amikor leadtam az éves tervet arról, hogy mikor milyen témákban fogok írni, akkor még nem tudtam, hogy mostanra mélyebb, saját példával is ki fogom egészíteni a cikkem. Akkor még csak az lebegett előttem, hogy a tanévkezdést követő hajrá után a szülők jellemzően októberre kerülnek a hullámvasút alsó ívére. És jó lenne ezzel valamit kezdeni!

Apropó! Kell-e mindig valamit „kezdeni” magunkkal? A „hurráoptimizmus” azt hirdeti, hogy mindig jókedvet kell magunknak „csinálni”. Persze sokkal jobb úgy az élet, ha nyitottak vagyunk a jóra, szépre, de a negatív(nak ítélt) érzéseink és gondolataink kizárásáért hosszútávon nagy árat fizetünk. Azzal, hogy hárítani igyekszünk bizonyos zavaró, fenyegető vagy kellemetlen élménytartalmakat, attól azok nem tűnnek el, hanem felhalmozódnak a lelkünk bugyraiban. Bár rejtve maradnak előlünk, mégis képesek szorongást okozni. Ez a működés nem egy másnapra levetkőzhető rossz szokás, annyi viszont feltétlen megtehető a felnőttség egy bizonyos szintjén, hogy elkezdjük tudatosan figyelni magunkat az éppen aktuális nehézségeinkben.

A fájdalom kikerülhetetlen, de a szenvedés nem az egyetlen opció

Életszerű, hogy időnként direkt „félretesszük” az érzéseinket, hiszen nem mindig vagyunk olyan helyzetben, hogy teljes érzelmi intenzitással megélhessük a történteket. Viszont fontos megtalálnunk a módját, hogy ezt később megtegyük valamilyen formában, mert valójában rengeteg energiát emészt fel ez a „munkamód”, amit máshonnan vonunk el. A mentális jóllétünk fenntartásához szükséges tartós hiányállapot pedig zavarokhoz vezet. Azaz ne elnyomni igyekezzünk a kellemetlen gondolatainkat, megéléseinket, hanem verbalizálni – szavakba önteni –, megtalálni, akivel megoszthatjuk őket, hagyni, hogy elgondolkodtassanak. Igen is vannak olyan élethelyzetek, amikor az a normális – és egészséges –, ha megéljük a csalódottságunkat, bánatunkat, veszteségünket, akár dühünket.

A lelki rugalmasság fontosabb, mint az állandó jókedv

Barbie

Barbie igazán szuper. Nem csak azért, mert divatos és vidám, hanem azért is, mert már sok-sok éve segíti a lányokat (és a fiúkat is), hogy először eljátsszák, aztán pedig megvalósítsák az álmaikat. Nem véletlenül hirdeti: Lehetnél, ami csak szeretnél.

A rezíliencia egyre többet emlegetett fogalom. Vagyis annak képessége, hogy kihívásokkal teli helyzetekből, viszonylag rövid idő után, vissza tudunk-e lendülni egy kiegyensúlyozottabb lelkiállapotba. Persze lehet arra törekedni, hogy minden nehézséget „ajándékként”, mindent akadályt „próbatételként”, minden terhelt élethelyzetet „tanításként” tudjuk megélni. Mégis olyan emberi, amikor valaki bevallja, hogy megrémíti az a nehézség, elbizonytalanítja az az akadály, lesújtja az a teher – mielőtt képes lenne erőt venni magán. Nagyobb mozgásteret, vagyis kibontakozási – fejlődési – lehetőséget látok a fönt és lent megtapasztalásában, mert így rajzolódik ki a honnan hová jutottam-ív, önmagunkhoz képest.

Mosoly-könny libikóka

Saját példát is ígértem. Két hónappal ezelőtt meghalt az apukám. A búcsúnk nyomán érzett gyász időnként olyan lehengerlő, hogyha akarnék, se tudnék kitérni előle. Olyankor csak ülök vele, és hagyom, hadd érezzem! Szinte szép ilyen nagyot érezni. Egy éles metszésnek érzem a szívem körül, ami húst nem roncsolt, ezért szépen gyógyul majd, tudom, csak időbe telik. Máskor olyan, mintha egy feneketlen kút mélyéről törnének elő az emlékeim, a könnyem íze is más, ahogy a számig ereszkedik. A saját bőrömön tapasztalom, hogy „a mai világban” mennyire beszűkült a gyász tere. Csak azért tudom ilyen pontosan megfogalmazni ezeket a belső képeimet, mert időt szánok rájuk. Körülbelül hetente egyszer, szinte menetrendszerűen. Elhordozom másfél hétig is, de olyankor egyre inkább a torkomba gubózik és váratlanul önt el. Mint egy felhő, olyan vagyok most – magyarázom a kisfiamnak, hogy ne terhelje meg a rám törő szomorúság. A könnyeimmel most az életet öntözöm, mint a felhőkből hulló eső a földet. Így tudok másnap nevetni, örülni, jönni-menni, kivenni a részem a mindennapokból. De ehhez kell, hogy legyenek olyan óráim, amikor nem akarok mindenáron „jól lenni”. Mert „ideje van a sírásnak és ideje a nevetésnek” (Máté 3,16).

Leadfotó: 123rf.com

Oldalak

Lifestyle
Sztárok
Bár a néhai Diana eljegyzési gyűrűje a mai napig a világ egyik legikonikusabb ékszerének számít, melynek eszmei értéke szinte felbecsülhetetlen, Erzsébet királynő egyáltalán nem volt elégedett a...
Sztárok
Az 50 éves előadó kisebbik lánya, Kiss Emília Gréta korábban a Sztárban Sztár leszek!-ben is szerencsét próbált már, a napokban pedig elballagott, és ahogy egyre nagyobb, úgy lesz egyre szebb is.
Sztárok
Meghan Markle férjével, Harryvel együtt jelenleg Nigériában tartózkodik, ahol egy nap három különböző szettet is magára öltött, köztük egy nagyon különleges, bámulatos piros ruhát.