Álmok és szimbólumok - Így jelenítsd meg őket!
Ha értékelhető ismereteket akarunk szerezni az álmainkban szereplő szimbólumokról, be kell szereznünk néhány szimbólumtárat. Az itthon hozzáférhető Szimbólumtár, Jelképtár kitűnő választás ebből a szempontból, akárcsak C.G. Jung, (aki pszichológusként nemcsak századunk lélektanára, hanem egész kultúránkra nagy hatást gyakorolt) és tanítványai: Az ember és szimbólumai című tanulmánykötete. Hosszabb távon érdemes, legalább alapszinten feleleveníteni mitológiai ismereteinket is, egyszersmind sose szégyelljük, ha visszatérünk kedvenc meséinkhez.
Személyes szimbólumaink
Ezzel párhuzamosan hozzuk létre saját, egyéni szimbólumtárunkat is, melyben, általános jelentésük mellett feltüntetjük, mit jelentenek számunkra az álmainkban megjelenő jelképek, motívumok. A sárkány példájánál megmaradva: mi is jut eszünkbe róla? Szerettük gyerekkorunkban vagy féltünk tőle? És most milyen érzésekkel viseltetünk iránta? Miért?
Mivel álmainkban nemcsak az élőlényeknek és a tárgyaknak, de a helyszíneknek, cselekedeteknek, eseményeknek is jelképes értelme van, hasonlóképpen vizsgálhatjuk a többi álomelemet is.
Jelenítsük meg belső képeinket!
Jóllehet már az is sokat segít, ha felszínre engedjük és igyekszünk megérteni belső képeinket, sokkal messzebbre jutunk, ha valamilyen kreatív formában beleszőjük őket hétköznapi életünkbe. Időnként - főleg alkotó foglalkozású embereknél, művészeknél vagy olyanoknál, akik nincsenek is tudatában alkotókészségüknek - maguk az álmok „súgnak” ennek mikéntjéről. Nemcsak Chagallal, Dalival, hanem szinte mindnyájunkkal előfordul például, hogy könnyebb lerajzolnunk, mint elmondanunk egy álmot, vagy egy virág, díszítő motívum, állat, stb. annyira plasztikus formában jelenik meg, hogy késztetést érzünk megjelenítésére.