Tények és tévhitek az érzékeny bőrről
Bár sokan tapasztaljuk az érzékeny bőr jeleit, nagyon nehéz eligazodni az érzékeny bőrrel kapcsolatos, olykor ellentmondó információk között. A tévhitek, és féligazságok leleplezésében Dr. Nagy Katalin bőrgyógyász volt segítségünkre.
Tények
Az érzékeny bőr tulajdonképpen hiper-reaktív, vagyis aránytalanul nagy mértékben reagál a külső hatásokra.
Igaz. Az érzékeny bőr „indokolatlanul” nagy mértékben reagál a fizikai vagy kémiai hatásokra. Kipirosodik, viszket, feszül, olykor „ég” az irritált bőrfelület, és lassabban regenerálódik.
A fokozott bőrérzékenység hátterében genetikai hajlam is lehet.
Igaz. A bőr érzékenysége összefüggésbe hozható örökletes hajlammal. Ha a bőr vékony, a faggyúmirigyek aktivitása alacsony, akkor jellemzően érzékenyebb is, és ezt alapvetően az öröklött tulajdonságaink határozzák meg.
A bőr érzékenységét egyéb bőrprobléma is befolyásolhatja.
Igen, az érzékeny bőr vékonyabb és finomabb, a fokozott érzékenység pedig akár az aktív faggyúmirigyek hiánya is okozhatja, hiszen az általuk termelt faggyú képezi az első védelmi vonalat szervezetünk számára a külső hatásokkal szemben. Ha ez a réteg hiányzik vagy nagyon vékony, az befolyásolhatja érzékenységét. Ezzel hozható az is kapcsolatba, hogy az érzékeny bőrűek körében gyakoribb az ekcéma.