A szemsmink történelme
A nők már évezredek óta megtesznek mindent azért, hogy szépek legyenek. A hangsúlyos szemek már a kezdetek óta dominálnak, ha sminkről van szó, így nem árt tudni pár érdekes és egészen elképesztő információt.
Kr.e. 4000-ben már sminkeltek
A nők már a kezdetekben is a szemeket hangsúlyozták ki leginkább, ezért a sötétítő por volt a rituálék egyik fő eleme. Szenet használtak a szemek kihangsúlyozására, mely védelemként szolgált a gonosz lelkek ellen és a hiedelem szerint megvédte az élőket. Gyakran galenitet, malachitot, faszenet vagy kormot tartalmazott ez a festék, melyet krokodil ürülékkel, vízzel vagy mézzel kevertek el a könnyebb használhatóság érdekében.
Kleopátra és a cicás vonalak
Kr.e 69 és 30 között a szén használata elterjedt a babilóniai, a görög és a római területeken is. A híres egyiptomi királynő, Kleopátra tovább erősítette a szemfesték használatát, mely segített megerősíteni a királynő isteni származásának hiedelmét.
A sminkelés sötét évszázadai
A Római Birodalom bukása után a szén használta megváltozott Európában, míg a Közel-Keleten továbbra is vallási jelentőséggel bírt a sötét por. A sminkelést csúnyának, illetlennek tartották a nyugati kultúrákban egészen a viktoriánus korszakig. 1830-ban már a sminkelés fő célja a hosszú és sötét pillák elérése volt, ennek érdekében a viktoriánus hölgyek otthon előállított, hamuból vagy koromból készült, bodzalével vegyített meleg keveréket vittek fel a szempillákra.
Az első spirál
1860-ban jelent meg a piacon az első olyan szempillaspirál, mely nem tartalmazott erősen toxikus anyagokat. Az Eugene Rimmel által megálmodott kozmetikumot az egyiptomi szén ihlette, de az akkoriban feltalált vazelinból is tartalmazott egy keveset.