A tévétől visszamaradott lesz a gyerek?
Egy kanadai kutatás gyerekek tévénézési szokásait vizsgálta, az eredmények magukért beszélnek. Jobb, ha gyermekünk nem nagyon néz tévét.
Kanadai kutatók most (újra) bebizonyították azt, amit az anyukák már sejtettek: a tévé káros a gyerekeknek. Egészségi, szellemi és szociális fejlődésük sínyli meg a túlzott mértékű televíziózást.
A kutatás szerint egy körülbelül kétéves gyerek, aki több mint napi 3 órát bámulja a színes beszélő dobozt, számos problémával nézhet szembe. Később gyengébben teljesíthet az iskolában, matematikai képességei korlátozottabbak lesznek, és sportteljesítménye is rosszabb lesz a társaiénál. Társai gyakrabban fogják cikizni és kiközösíteni, valamint több cukrot fog bevinni a szervezetébe, így már 10 évesen a normálisnál magasabb lesz a testzsírszázaléka.
A televízió előtt töltött idő miatt számos egyéb tevékenységre nem jut idő, ami a gyerek motorikus képességeit, a viselkedését és a figyelmét fejlesztené. Tévézés iskolakor előtt egy olyan passzív tevékenység, mely miatt nem tudja elsajátítani azokat a kulcsfontosságú viselkedésmintákat, amelyeket ismernie kellene.
A kutatók több mint 1300 29-53 hónapos korú gyereket vizsgáltak, a szülők segítségével. 10 éves korukban pedig megvizsgálták a tanulási képességeket, az egészséget és a komfortérzést. Ennek következtében megfogalmaztak egy ajánlást, amiben nem javasolják, hogy a 2 éven aluliak tévét nézzenek, az ennél idősebbek pedig maximum 2 órát bámulják a színes dobozt. A kutatásban részt vevő 4 éves gyermekek átlagosan heti 15 órát ültek a televízió előtt, a 2 évesek pedig heti kilencet.