Potter-béli varázsigék mindennapokra
![](https://www.femcafe.hu/sites/default/files/styles/story_hero/public/default_images/image_not_found.jpg?itok=cxG_mT8U)
A Harry Potter sorozat témájához méltóan tele van varázslatokkal. Ezek közül az Avada Kedavrát mindenki ismeri: a zöld színű gyilkos átkot nem egyszer alkalmazzák könyvben és filmben egyaránt. Ám vannak ennél sokkal célszerűbb varázslatok is, melyeknek hasznát tudnánk venni a mindennapokban. Lássuk, mit irigyelhetünk a varázsvilágtól egy-egy hétköznapi esemény alkalmával!
Nem találod a kulcsod?
Biztos te is kerültél már abba a kellemetlen helyzetbe, hogy az ajtó előtt állva hosszú óráknak tűnő perceken át kotorásztál a táskádban, mely hirtelen méteres mélységűnek tűnt, és csak nem találtad azt a nyavalyás kulcsot, hogy be tudj jutni a lakásba. Nem hivatalos megfigyelések alapján ez kétszer olyan gyakran fordul elő, ha éppen sietnél, mert sürgősen hív a természet, vagy a zárt ajtón túl vadul csörög a vezetékes telefon. Ilyenkor jól jönne egy kis nyitóvarázs, a Hermione által is alkalmazott Alohomora, nem?
Ugyanakkor ez fordított esetben is igaz: a Colloportus garantáltan megállítana minden esetleges mugli betörőt, ráadásul a pálcádat gyorsabban megtalálnád és hasznosítanád, mint a csomódon található sokadik kulcsot. Zárási erejét mutatja nevének jelentése is: Rowling árulkodó szavakból alkotta meg varázsigéit, ez például a görög „collo” és a latin „porta” szavakból származik: szorosan összekötött kaput jelent. Az Alohomora pedig egy afrikai nyelvjárás szerint a „tolvajok barátja”.
Közel a természethez…
Kertészkedés közben a Defodio bűbáj hasznos szolgálatokat tehet: segítsége révén nem a puszta kezeiddel és egy ásóval kell lyukat „varázsolni” a földbe, hanem elég egy hanyag csuklómozdulattal megsuhintani a pálcát. Mennyivel könnyebb a latin eredetű, „leás” jelentésű szó használata, mint a kerti szerszámé!
Ha szeretsz sátorozni, ám a fent említett lakóterület felállításáért nem rajongsz, nagy barátod lehet az Erecto varázslat. Nevének jelentése sokak számára érhetőnek tűnhet, de azért nem árt tudni, hogy a latin „erectus”, felemelni, felállni szóból ered.
Tüzet szeretnél rakni? Kifejezetten célszerű egy jól irányzott Piroinito használata. A tüzet termelő varázsigével ugyanakkor érdemes vigyázni: csakis az összegyűjtött farakás felé fordítsd a pálcád használat közben!
Az a fránya szálka!
Nem egy ember azért tartózkodik a halas ételektől, mert már kellemetlen élménye volt egy rosszul elhelyezkedő és fel nem fedezett szálkával. Az ő életüket alapjaiban változtatná meg az Anapneo, görögül „lélegezni” jelentésű varázsige, mely megtisztítja az elzárt légutakat, megszüntetve a célszemély halál közeli érzését.
Ha ön- vagy közveszélyes vagy…
A Potter-univerzumban nem minden szereplő ügyes és talpraesett természetétől fogva: a könyvbéli Nymphadora Tonks vagy Neville Longbottom például nem egy tárgy halálát okozta rosszul koordinált mozgásával. Ugyanakkor a Kis Túlélő is csak úgy vonzza a bajt, nem egy sebesülést zsebelhetett be a hét év során. Ilyenkor két varázslat közül érdemes választani: az egyik az emberi sérüléseket gyógyítja, míg a másik az összetört tárgyakat forrasztja össze, míg azok jobbak nem lesznek, mint új korukban.
A Hippocrax, eredetileg Episkey a gyógyításra utal: az angol megfelelő a görög „episkeu”, tehát javítás szóra utal, míg a magyar az ókori orvos, Hippokratész nevéből származik. Ezzel szemben a Reparo a tárgyak helyrepofozását szolgálja, latinul „megjavítanit” jelent.
Egy kis nevetésre vágysz?
A könyvsorozatban a diákokat külön megtanították a Vidító-varázs használatára. Mint neve mutatja, megállíthatatlanul mosolyt, vagy inkább vigyort csal az arcodra, egy ellaposodó házibuli praktikus kelléke lehet. A Rictusempra viszont nemcsak megnevetett, hanem imitálja is a nevetést okozó csiklandozást: a másodikos Harry egyik párbajozása közben ezzel fékezte meg ősellenségét, Darco Malfoyt. Képzeld el, ahogy egy betörőn alkalmazod! Röhögve adja át magát a rendőrségnek… Hát nem praktikus?
Íme, néhány Potter-béli varázslat!