Az online vásárlás tudnivalói

Egyre többen vásárolnak az interneten, ám még manapság is sok a kételkedő és bizalmatlan ember, akik ódzkodnak az online shoppingtól. Most összegyűjtöttük a netes vásárlás legfontosabb tudnivalóit.
Kivel fogok üzletet kötni?
Az internetes áruházaknak kötelességük feltüntetniük teljes cégnevüket, postai címüket és a kapcsolatfelvételhez szükséges elérhetőségeiket, így ezek hiányában jobb nem üzletelni.
Garancia és pénz visszafizetés
A vásárlás lebonyolítása előtt nézzünk utána a garanciáknak és a visszavételi lehetőségeknek, hisz számos alkalommal megszorításokkal korlátozzák az áruk visszavételét. A külföldről rendelt termékek esetében különös figyelemmel kezeljük az esetleges visszaküldést, hisz sokszor igen borsos a visszaszállítási postaköltség. Érdemes kinyomtatni és megőrizni a rendelés visszaigazolásának másolatát és az általános szállítási feltételeket. Az esetleges problémák miatt mindig őrizzük meg a levelezések másolatait, hisz később ez még hasznunkra lehet. Az interneten vásárolt javak átvétele után a vásárló élhet elállási jogával, azaz indoklás nélkül 8 munkanap áll rendelkezésre, hogy visszaküldje az árucikket. A kereskedőnek kötelessége visszatérítenie a termék árát legkésőbb 30 munkanapon belül. Ez a szabály zenefájlok vásárlásakor nem érvényes, mivel nem tudjuk igazolni, hogy nem készítettünk róla másolatot.
Reklamáció
Egyes oldalakon lehetőség nyílik reklamációra illetve értékelésre is, így az üzlet lebonyolítása előtt célszerű elolvasni ezeket a véleméyneket és megkeresni az esetleges fórumokat, ahol panaszt tehetünk a minket ért negatívumok esetén.
Egyéb költségek
Az esetleges további költségeket mindig ellenőrizzük, hisz a legtöbb esetben csak az áru értékét tüntetik fel, amihez még hozzácsapódhat a szállítási költség, a vámterhek és az adók.
Fizetési módok
A weben történő rendelések esetén soha ne adjuk ki bizalmas adatainkat és kódszámainkat. A legbiztonságosabb fizetési módszerek egyike az futárszolgálatnál történő fizetés, a Paypal és a postai utánvétel. Adataink megadása előtt tájékozódjunk az oldal biztonsági szabályzata felől és főként arról, hogy a site-nak van-e kódolója, hogy a személyi és pénzügyi adatainkat ne tudják mások megcsapolni a tranzit alatt. Egy átlagos bankkártyás fizetés a következőképpen zajlik: kiválasztjuk a megrendelni kívánt terméket, majd a böngészőnk a webshop oldaláról egy banki termináloldalra irányít minket, ahol megadjuk a kért adatokat. Mindig figyeljünk arra, hogy az adatbekérő oldal megnyitása után a böngésző címsorában a hagyományos http felirat helyett a https jelenjen meg! Ez biztosítja, hogy az adatközvetítés megbízható, a kommunikáció titkosított. A legbiztonságosabb fizetési módokról a következő cikkünkben írunk: Katt ide!
Szállítási határidő
Érdemes utánajárni annak is, hogy a megrendelt termék mikor kerül kiszállításra, hisz az átfutás miatt néha ez az időszak több is lehet, mint pár nap.
Zárt hálózat
Az internetes banki tranzakció megkezdését ne nyilvános hálózatra kapcsolódva kezdeményezzük, azaz csak saját géppel vásároljunk, netkávézóban vagy iskolai számítógépről ne kezdjünk fizetési folyamatot, hisz ezeknél a gépeknél a billentyűzetbe el lehet rejtve egy parányi „keylogger”. Ez egy olyan könnyedén csatlakoztatható eszköz, amely akár vezeték nélkül is közvetíti az összes leütött karaktert, billentyűkombinációt a lesben álló csalók számítógépére.
Oldalak
