Így küzdhetünk zenével a betegségek ellen
Talán először furcsán hangzik, de egyre elterjedtebbek azok a kutatások, melyek a zene gyógyító hatását próbálják alátámasztani. Lelki és testi betegségeink gyógyításában is komoly eredményeket értek már el különböző zeneterápiákkal, amiket sikeresen alkalmaztak Alzheimer-kóros, beszédzavaros, valamint Parkinson-kóros betegeknél.
Lelkünk ápolása
Szinte mindenki jól tudja, milyen egy fárasztó nap után hazaérni, betenni a kedvenc zenénket, és csak végignyúlni a kanapén. Hamar jobb kedvre derülünk, néhány percre elfelejtjük a gondokat, de a zene ahhoz is hozzásegíthet, hogy összeszedettebben tudjunk gondolkodni problémáinkon. Felszabadító érzés, amit legfőképp a fülbemászó dallamok koronáznak meg.
A zene sokszor jóbarátként áll mellénk, ha baj van, és addig marad, amíg szükséges, boldogságban pedig még több energiát ad. Bár tudatosan nem biztos, hogy felfogjuk, ilyenkor mi történik, az biztos, hogy az agy valóban reagál ezekre a rezgésekre, és olyan folyamatok zajlanak le bennünk, melyek mindenképp pozitív hatást gyakorolnak ránk.
Zene és a test
A dallamok hatnak a vérnyomásra, a légzésre, a hangulatra, az immunrendszerre, és jótékony hatással vannak az emésztésre is. Egy hamburgi klinikán végzett tanulmány alapján megállapították, hogy a folyamatos zenehallgatás segít a betegségek leküzdésében. A vérnyomáscsökkenés, a lelassult anyagcsere, rendeződő szívritmus mind hozzájárul a fájdalom- és félelemérzet enyhüléséhez. Több jótanács is elhangzott már arról, hogy terhesség esetén kifejezetten hasznos zenét hallgatni, nekik elsősorban Mozart zenedarabjait javasolják.