Ez az egyik vezető halálok hazánkban - Évente 20-25 ezer áldozatot követel
Bár már jóval kevesebbeket érintenek a keringési szervek, vagyis a szív és az erek betegségei, még mindig a leggyakoribb halálokot jelentik Magyarországon. Közöttük is élen jár a szívinfarktus, éves előfordulását hazánkban 0,20–0,25 százalékra (évi 20–25 ezer új beteg) becsülik. Elmondjuk, milyen tünetei vannak, és hogyan védekezhetünk ellene!
A szívinfarktusról
A szívinfarktus során a vérellátás elégtelenné válik, így a szívizom egy része elpusztul. A stroke-kal ellentétben vértelen, vagyis kialakulásakor egy véralvadék hirtelen elzár vagy erősen beszűkít egy artériát a szívben. A webbeteg.hu szerint, noha a tünetek jobb felismerésének és a kezelés javulásának köszönhetően a betegek többsége túléli a rohamot, szívinfarktus után sok esetben már rosszabb az életminőségük, ráadásul nagyobb az esélyük arra, hogy a szívük felmondja a szolgálatot.
Felnőtteknél minden öt halálesetből egy szívinfarktus következménye; és bár férfiaknál négyszer gyakoribb, a női változókor után a gyengébbik nem képviselőinél is ugyanannyiszor fordulhat elő.
Tünetei
A szívinfarktus tipikus tünetei viszonylag jól ismertek, mégis gyakran előfordul – főleg nőknél, idősebb betegeknél és cukorbetegeknél –, hogy nem jár olyan drámai szimptómákkal, mint gondoljuk. Sőt, olyanok is vannak, akiknél egyáltalán nincsenek észlelhető jelek. Ennek ellenére felsoroljuk, mikre kell figyelnünk: minél többet tapasztalunk az alábbiak közül magunkon vagy másokon, azonnal cselekedjünk:
- nyomásérzés a mellkas közepén
- percekig fennálló, szorító mellkasi fájdalom
- kisugárzó fájdalom a mellkasból a váll, a kar, a hát vagy akár a fogak, állkapocs irányába
- egyre sűrűsödő mellkasi fájdalmak
- folyamatosan fennálló fájdalom a has felső részén
- légszomj
- izzadás, ájulás
- hányinger, hányás