Szmogriadó és savas eső - A levegőszennyezés káros hatásai

A környezetszennyezés korunk egyik legnagyobb problémája, melynek megoldása igencsak sürgető. Egészségünkre nézve a legtöbb kárt ezen belül is talán a légszennyezés okozza. Az Egészségügyi Világszervezet becslései szerint a fejlődő országokban évente legalább 700 ezer emberrel kevesebb halna meg, ha a levegőt szennyező anyagokat kivonnák a forgalomból. Mik ezek az anyagok, és miért ilyen veszélyesek? Ezekre kerestük a választ.

A tiszta levegő 78 % nitrogént, 21 % oxigént, és néhány egyéb gázt, vegyületet tartalmaz. A gond akkor van, ha ez az arány megbomlik, és az emberi szervezetre káros hatású anyagok túl nagy mennyiségben vannak jelen.

A légszennyezés különböző emberekre más-más hatással van, de súlyos károkat okozhat gyerekek, idősek esetében, illetve azoknál, akik szív-, légzőszervi-, vagy tüdőt érintő problémákkal küzdenek. A hosszantartó mérgezés krónikus betegségek, egyes esetekben tüdőrák kialakulásához, de akár vese-, máj-, vagy agykárosodáshoz is vezethet.

A „dioxidok”
A nitrogén-dioxid az egyik legtöbb kárt okozó vegyület, egy vörösesbarna, szúrós szagú gáz. Nagyban hozzájárul a globális felmelegedéshez, és komoly egészségügyi problémákat okoz. Enyhébb esetben légzőszervi problémákat okoz, komolyabb koncentrációban, hosszabb ideig belélegezve pedig elváltozásokat eredményezhet a tüdőben.

A kén-dioxid színtelen, szúrósszagú gáz, az egyik legveszélyesebb légszennyező anyag. Ez is elsősorban a légzőszervi megbetegedésekért felelős. A tüdő mellett roncsolja az orr nyálkahártyáját, irritálja a szemet. Magas koncentrációja súlyos esetben akár légzésbénuláshoz is vezethet.

A tiszta levegőt mérgező gázok közül legismertebb a szén-dioxid. Magas koncentrációja nehezíti a légzést, gátolja a vér oxigénellátását, és többek között ezt a vegyületet is okolják az asztmás, illetve allergiás megbetegedések számának ugrásszerű növekedéséért.

Szmog és savas eső
A szmog nem más, mint füstköd, amely a nagyvárosokban a környezetszennyezés hatására egyre többször üti fel a fejét. Két típusa van, az egyik a Los Angeles-típusú úgynevezett oxidáló szmog, mely a közlekedés általi szennyezés, erős napsugárzás és gyenge légmozgás hatására alakul ki. Az ultraibolya sugárzás miatt nitrogén-dioxid és ózon keletkezik, melyek irritálják a nyálkahártyát, káros hatással vannak emberekre, állatokra és növényekre egyaránt.

A szmog másik fajtája a London-típusú redukáló füstköd, mely szélcsendes időben, magas páratartalom, és alacsonyabb, akár fagypont körüli hőmérséklet esetén jelenik meg. Ilyenkor nagymennyiségű szén-, illetve rosszabb esetben kén-dioxid gyülemlik fel. A szén-dioxid szénsavvá, a kén-dioxid kénsavvá válik, ekkor jellemző a savas eső, a csapadék pH-értéke drasztikusan lecsökken. A savas eső természetesen komoly károkat okoz a természeti környezetben, emellett hozzájárul a légzőszervi megbetegedések kialakulásához, hörghuruthoz vezethet.

Tanácsok
Sokan azt gondolják, a környezetszennyezés megelőzése, a levegő tisztán tartása nem egy emberen múlik, így nem is foglalkoznak vele. Ez azonban rossz hozzáállás, mindenki tehet a légszennyezés ellen, ha igazán akar. A benzinárak úgyis magasak, használjuk inkább a tömegközlekedést, jó időben pedig pattanjunk biciklire.

A szmogriadót mindig vegyük komolyan, ilyenkor lehetőség szerint kevesebbet szellőztessünk, ne tartózkodjunk túl sokat kint, és főként ne menjünk sétálni, vagy futni, hisz ilyenkor felgyorsul a légzés, és még több káros anyag jut a szervezetbe. Ha erős a szennyezés, vagy légúti problémáink vannak, érdemes maszkot hordani.

Oldalak

Sztárok
Harry herceg sosem titkolta, hogy hétköznapibb életet szeretne élni, ám mint kiderült az egyik rokona miatt kénytelen volt elköteleznie magát királyi kötelességei mellett.
Lifestyle
Eláruljuk, honnan tudhatod, hogy valóban az adott víz okozza-e a problémát, és hogyan kezelheted a tüneteket.
Lifestyle
A csodaszép zöld növények hasznos és gyönyörű elemei otthonunknak, a legjobb pedig, hogy már néhány egyszerű tippet megfogadva is könnyedén gondjukat viselheted, amiért egészen biztosan hálásak...