Egészség

A betegség, amivel Szabó Zsófi is küzd - Ezt kell tudni az inzulinrezisztenciáról

Néhány napja derült ki, hogy Szabó Zsófi inzulinrezisztenciával küzd, ez az oka a hirtelen fogyásának. A szőke szépség őszintén beszélt a betegségéről, aminek én személy szerint nagyon örülök, hiszen minél több szó esik egy adott kórról, az emberek annál nagyobb valószínűséggel ismerik fel a tüneteket - akár saját magukon is. A cikkből kiderül, mi az inzulinrezisztencia és mi vár arra, akinél Zsófihoz hasonlóan kialakul ez a betegség.

Miért fogyott le Szabó Zsófi?

Az utóbbi időben szinte mindenki azt találgatta, vajon miért fogyott „betegesen soványra” Szabó Zsófi. A szőke színésznő-műsorvezető pár napja döntött úgy, hogy tiszta vizet önt a pohárba; a Blikknek mondta el, mi áll a súlyvesztése hátterében: „Kiderült, hogy inzulinrezisztenciám van. Olyan magas inzulintúlterhelést mutatott ki a vérem, ami eléggé veszélyes, mert ez a szint előzi meg az 1-es típusú cukorbetegséget, amit már injekcióval kell kezelni. Nagyon szigorú diétán vagyok. Sokat küzdöttem a súlyommal, sokszor kezdtem már fogyókúrába, de tartós eredménye sosem volt, mert nem bizonyultam elég kitartónak. Most szigorúan betartom az előírásokat, mert fontos számomra az egészségem" - nyilatkozta.

Úgy gondolom, az inzulinrezisztencia azok közé a kórok tartozik, amik bár nagyon gyakoriak, mégis kevesen tudják, hogy tulajdonképpen mi fán teremnek. Most azonban, hogy Szabó Zsófi a saját példáján keresztül hívta fel a figyelmet a betegségre, egyre többen foglalkoznak vele. Összeszedem a legfontosabb tudnivalókat az inzulinrezisztenciáról!

Az inzulinrezisztencia

Ahhoz, hogy a szervezetünk jól működjön, fontos, hogy a vércukorszintünk is kiegyensúlyozott legyen. A Házi Patika azt írja, szabályozásában komoly szerepet tölt be az inzulin, amely hormonként segíti, hogy a sejtekbe bekerüljön az azokat tápláló cukor. Inzulinrezisztencia esetében a sejtek "éheznek", ugyanis a sejt felszínén képződő inzulin-receptorokhoz az inzulin csak gyengén tud kapcsolódni. Ennek oka általában az, hogy maga a receptor jön létre "hibásan", ami miatt a sejtek rezisztensek lesznek az inzulin hatására, és ami miatt lényegesen több inzulinnak kell jelen lennie a vérben ahhoz, hogy sejtbe a cukor bekerülhessen.

Az, hogy valaki inzulinrezisztenciától szenved, gyakran csak akkor derül ki, amikor már megjelennek a betegség jellegzetes tünetei. Ennek oka legtöbbször az, hogy a vércukorszint vizsgálatakor nem figyelik az inzulinszintet, aminek a cukorterheléses ellenőrzés közben nőnie kellene. Általában nőknél alakul ki, túlsúly esetén már fiatalabb korban is jelentkezhet. "Nem szégyellni kell az ilyesmit, hanem orvoshoz fordulni. Sok nő nem tudja, miért ingadozik a súlya, a stresszre fogják, pedig komolyabb oka is lehet" - így Zsófi.

Mik a tünetei a betegségnek és hogyan kezelhető? Klikk!

Fotó: Facebook

Oldalak

Video Ha ezt csinálja a mobilod, éppen most lopják az adataidat
Egészség
Fashion&Beauty
A japán nők bőre világszerte ismert simaságáról, ragyogásáról és időtlen szépségéről. A titok nyitja azonban nem csupán a genetikában vagy a drága bőrápolási termékekben rejlik – sokkal inkább egy...
Sztárok
Bár a néhai uralkodónak természetesen parfümök terén is megvoltak a maga kedvencei, érdekes módon egy bizonyos tusfürdőhöz is ugyanannyira ragaszkodott, mint imádott illatszereihez.
Lifestyle
A Skorpió lelkében beindulhatnak a gyógyító folyamatok. Napi horoszkóp.
Lifestyle
A Halak a héten olyan szituációban találhatja magát, ami próbára teheti hűségét. Heti horoszkóp.
Fashion&Beauty
Az énekes-színésznő tudja mitől döglik a légy: a minap abban a darabban pózolt a vörös szőnyegen, ami a 2025-ös év első hónapjainak legnagyobb trendje lesz, nem véletlenül.
Utazás
A többség ritkán jár étterembe, de ez nem kifogás arra, hogy ne tudjuk az alapvető illemszabályokat. Mutatunk néhányat, amit a magyarok gyakran megszegnek.