Így kezeld a pikkelysömört - Bőrápolási tanácsok a szakértőtől
A pikkelysömör a lakosság mintegy 2%-át érintő, krónikus bőrbetegség, amely öröklött hajlam talaján változatos külső és belső provokáló tényezők hatására alakul ki. A psoriasisban szenvedők a jól látható bőrtüneteik miatt folyamatos pszichés terhelés alatt élnek – nagyon fontos, hogy szakértő kezei között keressék a megoldást.
Hol előjön, hol elmúlik
A pikkelysömör nem gyógyítható - a tünetes periódusokat tünetmentes epizódok szakíthatják meg. A nyugvó, tünetmentes állapot bármikor aktív, tünetes állapotba csaphat át különböző külső hatások (például hőhatás, UV, vagy röntgensugárzás, illetve kémiai szerek, alkoholfogyasztás), vagy belső provokáló tényezők hatására. Ez utóbbiak közé tartoznak különféle gyulladásos betegségek, a HIV vagy épp a stressz. A tünetek fellángolhatnak például a terhesség alatt, ám egyes gyógyszerek is provokálhatják, vagy ronthatják a kórképet, míg gyermekkorban krónikus mandulagyulladás állhat a háttérben. Táplálkozással való egyértelmű összefüggése nem mutatható ki.
A betegség tünetei
A psoriasis bőrtünete leggyakrabban ezüstös pikkellyel fedett, gyulladt, piros alapú, változatos alakú és méretű, éles szélű plakkok formájában jelenik meg, és leginkább a végtagok feszítő felszínét, a térdet, a könyököt, a hajas fejbőrt és a deréktájékot érintik. A betegséget körömtünetek is jellemzik: speciális pontozottság, vagy akár a köröm teljes destrukciója is kialakulhat. A pikkelysömör egyik formájánál a heves gyulladásos tünetek dominálnak, míg a másiknál a vaskos lassan növekvő, de terápiára nehezen reagáló plakkok jellemzőek, főleg a térdeken és a könyökökön.