Óvintézkedések nyaralás előtt
![](https://www.femcafe.hu/sites/default/files/styles/story_hero/public/default_images/image_not_found.jpg?itok=cxG_mT8U)
A nyaralás a felhőtlen szórakozás és kikapcsolódás ideje. Sajnos azonban a legváratlanabb pillanatokban is beüthet a krach, a vészhelyzetekre pedig nem árt felkészülni. A fürdőruhák mellé érdemes egy kis házi patikát is bekészíteni a bőröndbe.
Eső előtt köpönyeg
Amennyiben külföldre utazunk, érdemes utánajárni az ország közegészségügyi helyzetének, ellátási lehetőségeknek. Bizonyos országokba a megfelelő védőoltások megléte nélkül vízumot sem kapunk. Egyes afrikai országokba való utazáshoz a sárgaláz elleni oltás kötelező, de Dél-Amerikában akár a tífusszal is megfertőződhetünk, és még lehetne folytatni a sort. Fontos, hogy már jó előre járjunk utána, hogy milyen óvintézkedéseket szükséges megtennünk, ugyanis a hepatitis elleni immunizáció három oltásból áll, ezért időben meg kell kezdeni a kezelést.
Egy kis sebből is nagy baj lehet
A meleg, párás levegő miatt akár a kisebb sérülések is könnyen elfertőződhetnek. Ennek megelőzéseképpen vigyünk magunkkal sebfertőtlenítőt, sebtapaszt, és gézt is. A strandokon a legnagyobb odafigyelés ellenére is beleléphetünk üvegszilánkba, vagy éppen egy kagylóhéj is mély sebet ejthet talpunkon. Lássuk el a sebet, de ha a későbbiekben rosszullét, magas láz jelentkezik, forduljunk orvoshoz, ugyanis könnyen lehet, hogy vérmérgezést kaptunk.
Szárnyas fejvadászok
A rovarok is rengeteg kellemetlenséget okozhatnak. Vizek partján a rendszeres irtások ellenére is lehet szúnyogokra számítani, valamint a büfék környékén gyakran megjelennek a darazsak a nyaralók által fogyasztott édes üdítők vagy gyümölcsök maradványaira. Ezen rovarok csípése kellemetlen bőrirritációt okozhat, így nem árt e célra szolgáló kenőcsöt is magunkkal vinni. Ezen gélek akár napégés ellen is jó szolgálatot tehetnek.
Nehogy ne süssön a hasunkra a nap
Nyáron könnyebben megromlanak az ételek is, a hőmérséklet kedvez a kórokozók szaporodásának. Ne együnk mosatlan gyümölcsöt, evés előtt mossunk kezet, és ne menjünk olyan étterembe, ahol nem túl bizalomgerjesztőek a körülmények. Minden elővigyázatosság ellenére is előfordulhat, hogy gyomorrontást kapunk. Készítsünk be a csomagunkba hányás, hasmenés elleni készítményt, és bélfertőtlenítő szert.
Mielőtt gyógyszercsempész lennél
Mivel a legtöbb betegség tünete a láz, ezért a lázcsillapító se maradjon ki a patikánkból. Készítsük be rendszeresen szedett gyógyszereinket is. Ügyelni kell azonban arra, hogy bizonyos nyugtatók és fájdalomcsillapítók, antidepresszánsok szedését – ha szükséges – határátkeléskor igazolni kell. Az ehhez szükséges papírt előre szerezzük be háziorvosunktól. Ez az igazolás tartalmazza a kezelő orvos azonosítására alkalmas adatokat, a beteg személyi azonosítására alkalmas adatokat, a beteg által rendszeresen szedett gyógyszerek nevét, hatóanyagát, hatáserősségét és a kezelőorvos által megállapított napi adagolást.