Nemrég szültél? Ez segíthet a regenerálódásban
Szülés előtt a nők döntő százaléka szenved valamilyen eredetű gerincbántalomban, a terhesség időszaka ezt csak még jobban súlyosbítja, később pedig a szülést követő 1 hónap után sokszor maradandó sérülést szereznek. Szülés alatt az erőlködéstől, a medence intenzív tágulásától az ágyéki csigolyák képesek elcsúszni. Idővel mindez rendszeres derék-, hát-, akár lábfájáshoz, és karzsibbadáshoz is vezethet.
Terhesség alatti időszak, terhelés, változás
A várandósság előrehaladtával természetes állapot, hogy a kismama állóképessége fokozatos mértékben csökken, hiszen az egyre nagyobb súly, amely ránehezedik, gyakran leterheli a hát és derék izmokat, lábakat, így fájdalom alakulhat ki. A kismamák gyakran tanácstalanok, hogy milyen mértékű fizikai leterheltséget lehet vállalni, amely nem veszélyezteti saját maguk és magzatuk egészségét. Egy komplikációmentes terhességnél nem kell óvakodni a testmozgástól.
Értelemszerűen a nehéz fizikai munka és a túlzott erőkifejtést igénylő edzésformák nem javasoltak. Az ülőmunkát végzők számára fontos, hogy biztosítva legyen a kényelmes, stabil munkavégzés lehetősége, mert a hát és derék szakaszt jobban megviseli az ülőmunka, mint az álló. A hosszan tartó statikus, álló testhelyzet leterheli a lábakat és a csípőcsontokat. Minél változatosabb testmozgást végez a kismama, annál jobb, így megőrizheti testének rugalmasságát, dinamikáját.
A kondíció fejlesztését elérhetjük rendszeres, fokozott könnyített testmozgással, pl. kismama torna és gyógymasszázs kezeléssel. Ezek oldják az anyuka fizikális terheltségét és védik a magzat egészségi állapotát is. Mindemellett rendszeresen ajánlott a séta, amely teljesen biztonságos, növeli az állóképességet, és jó közérzetet biztosít.
Szülési komplikációk esetén
Olyan esetekben ahol császármetszést alkalmaznak a páciensen, a sebészeti metszésekkel átvágják a hasfalat, általa sérül az ideg-izom összeköttetés. Általában mindez nem okoz nagy problémát a felépülési időkben, azonban mellékhatások keletkezhetnek a hegesedési folyamatok miatt. Ez utóbbiak összehúzó hatással vannak az egész hasi, ágyéki és lumbális szakaszra egyaránt.
Következményképpen láb- és karzsibbadást, valamint hasi, háti és láb fájdalmakat okoznak. A hegesedési folyamat miatt az izomrendszer tömörödik, ettől még merevebbé, kötöttebbé teheti az izomcsoportokat, így fájóssá válhatnak a végtagok és a gerinc.