Valóban veszélyes melltartóban aludni? Az igazság sokaknak nem fog tetszeni
A szituáció a következő: munka után még beültök a barátaiddal egy pohár italra, ám a szórakozás egy kicsit hosszúra nyúlik, és már hajnal van, mire hazaérsz. Olyan fáradt vagy, hogy nem mosol fogat, nem szeded le a sminked, sőt, még a melltartót sem veszed le. De milyen hatással van ez a melleidre? Kell-e egyáltalán aggódnod miatta? Utánajártunk!
Alvás melltartóban = rák?
Nagyon sok ijesztő információ kering az interneten arról, hogy ha melltartóban térünk nyugovóra, sokkal nagyobb az esélyünk a mellrák kialakulására. Kutatók igyekeznek mindenkit megnyugtatni: eddig még nem született olyan vizsgálat, ami egyértelműen kimutatta volna, hogy az éjszakai melltartóviselés ennyire rosszat tenne a szervezetünknek. Egy 2014-es vizsgálatban például, amit a Fred Hutchinson Rákkutató Központban végeztek, megfigyelték a kosár méretét, a viselés gyakoriságát, és azt, hogy az alanyok mikor kezdtek el hordani melltartót. Azonban az alaposság ellenére sem találtak összefüggést a daganat kialakulása és a melltartó éjszakai viselése között.
Bár rákot nem okoz, azért lehetnek apróbb hátrányai annak, ha melltartóban alszol - ám ezek csak folyamatos, szünet nélküli hordás után jelentkezhetnek. A merevítős, szűk daraboknál van esély rá, hogy túlzottan összeszorítják a mellizmokat, ezzel pedig akadályozzák a karokban a keringést. Ritkán, de előfordulhat, hogy a pántok sérülések, ciszták kialakulását segítik elő, de bőrirritáció is megjelenhet az erre érzékenyeknél. Vannak olyanok, akik hiperpigmentációval küzdenek (a bőrön lapos, sötét foltok keletkeznek, változó méretűek és formájúak), míg mások bőrgombák megjelenését tapasztalják. Utóbbiak azért alakulnak ki, mert a túl szoros melltartó meleg, nedves környezetet teremt, amiben csak úgy lubickolnak a gombák.