Lábszárfekély - A cukorbetegség szövődménye
Fekélybetegség - sokféle környezetben hallhattunk már róla, az egyik legmakacsabb változata a bőr rétegeiben kialakuló lábszárfekély. Arról viszont már kevesebbet tudhatunk, hogy ez a betegség kiket érint, hogy alakul ki, illetve milyen komoly következményei lehetnek, ha nem megfelelően kezelődik. Ma már létezik az ismert kezelési módok mellett más megoldás: végre hazánkban is elérhető egy olyan kezelési mód, amellyel akár szó szerint lábakat lehet megmenteni. A kérdések tisztázásában Dr. Fekete László, a Harmónia Gyógyászati Centrum sebész szakorvosa volt segítségünkre.
Megdöbbentő tények a cukorbetegségről
Szomorú adat, hogy ma Magyarországon közel 1,5 millió ember érintett a cukorbetegségben. Utoljára 2006-ban volt egy felmérés azzal kapcsolatban, hogy hány regisztrált cukorbeteg él itthon. Akkor 507 ezer (20-69 év közötti) felnőtt emberről szólt az adat. Szakértők azt mondják, hogy mára ez a szám 10%-kal nőhetett, azaz közel 568 ezer főre tehető azok száma, akik ebben a betegségben szenvednek. Viszont az is tény, hogy megközelítőleg ugyanennyi embernél áll fenn a cukorbetegség, akik nincsenek regisztrálva, mert nem is tudnak a betegségükről. És még ugyanennyire teszik azok számát, akik már olyan egészségi állapotban vannak, hogy nemsokára végleg kialakulhat náluk a betegség. Döntően a mozgásszegény életmódnak, nem megfelelő táplálkozásnak, vagy épp – talán kisebb százalékban – de a genetikának köszönhetően.
Cukorbetegséggel kapcsolatos statisztikák itthonról és a nagyvilágból
- Minden 10. másodpercben meghal valaki cukorbetegséggel összefüggő ok miatt.
- Minden 10. másodpercben 2 emberben alakul ki cukorbetegség.
- A cukorbetegség a negyedik vezető betegség okozta halálok.
- Minden évben további 7 millió emberben alakul ki cukorbetegség világszerte.
- A cukorbetegek legalább 50%-a nem tud a betegségéről. (Néhány országban ez az arány eléri a 80%-ot.)
Az egyik legsúlyosabb szövődmény: a lábszárfekély
A lábszár szöveteinek elfekélyesedése 3 okból alakulhat ki:
- vénás keringési elégtelenség (trombózis utáni állapot)
- artériás elzáródás (érelmeszesedés, heveny artériás embólia, stb.)
- neurotrófiás zavarok (pl. cukorbetegség) miatt.
Hogyan jöhet létre a lábseb?
A kialakult cukorbetegség következtében olyan idegrendszeri funkció zavarok léphetnek fel ezeknél a betegeknél, hogy ez az állapot gyakran a láb szöveteinek visszafordíthatatlan károsodásához, lábszárfekélyhez, majd – súlyos és nem kezelt esetekben akár amputációhoz is vezethetnek. Ez a sebkialakulás további egészségügyi gondokhoz és az életminőség romlásához vezet. Ugyanis fokozott a seb fertőzésveszélye, nő a sebbel járó fájdalom is, valamint a seb látványa is hagy kívánnivalót maga után. Sajnos elmondható, hogy a cukorbetegek száma világszerte egyre csak nő, a betegség egyik és egyben leggyakoribb szövődménye a lábszárfekély. Emiatt jelenleg Magyarországon évente kb. 4000 lábamputáció történik.